Witam serdecznie,
Moim zdaniem Twoje objawy świadczą o zaburzeniach nerwicowo-depresyjnych. W takich stanach lękowych pojawiają się bardzo przykre myśli i odczucia, które mogą budzić niepokój i skojarzenia z tymi "schizofrenicznymi". Nie sugeruj się tym, ponieważ lęk nerwicowy również bardzo silnie zniekształca obraz siebie i daje poczucie izolacji, bycia "obok".
Mam wrażenie, że boisz się siebie: utraty kontroli, uczuć, które są w Tobie, tłumionej złości (lęk przed byciem zagrożeniem dla innych), poczucia winy, poczucia bezradności i osamotnienia. To wszystko, co w Tobie drzemie, co tłumisz, wszystkie emocje mogą się ujawniać pod postacią lęku. W tym przypadku może to być lęk przed chorobą psychiczną, ponieważ jej objawy są zgodne z tym, czego się boisz. Bardzo dużo osób nerwicowych cierpi na fobię, która przybiera postać lęku przed chorobą psychiczną.
Piszesz o stanowieniu zagrożenia dla innych itp. Schizofrenia nie do końca na tym polega. Poza tym osoby, które doświadczają psychozy schizofrenicznej mają tendencje do zagłębiania się w siebie, do uciekania w świat wewnętrzny. Często są to ludzie, którzy mają trudności w nawiązaniu kontaktu z innymi, uciekają w swój własny świat. Jeśli boisz się takich stanów "zawieszenia", to będziesz od nich uciekać.
Nie wiem w jaki sposób przebiega Twoje leczenie? Jeżeli terapia opiera się wyłącznie na lekach, dobrze byłoby pomyśleć o psychoterapii. To właśnie psychoterapia powinna być główną formą leczenia. Najlepiej w nurcie Gestalt lub psychodynamicznym. Rozmowa psychoterapeutyczna powinna pomóc Ci odkryć przyczynę zaburzeń depresyjno-lękowych. I co najważniejsze, pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcesz od siebie uciec? Zachęcam Cię także do konsultacji z osobą duchowną, która mogłaby dać Ci wsparcie i pomóc rozwiązać wątpliwości w kwestiach wiary, np. dominikanie, jezuici.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy zaburzenia lękowe z napadami paniki mogą przerodzić się w schizofrenię? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy to zaburzenia psychiczne, schizofrenia? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Nerwica a schizofrenia – odpowiada Paulina Witek
- Jak zaakceptować schizofrenię? – odpowiada Mgr Marta Sałatowska
- Schizofrenia, stany lękowe... – odpowiada Paulina Witek
- Czy zaburzenie lękowe może przekształcić się w chorobę psychiczną? – odpowiada Mgr Joanna Lida
- Czy moja nerwica przybiera inną postać? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy to choroba psychiczna, schizofrenia? – odpowiada Paulina Witek
- Molestowanie przez ojczyma – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Ciągły strach i surrealizm a psychoza lub schizofrenia – odpowiada Mgr Elżbieta Grabarczyk Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA