Czy te zmiany nastroju są normalne przy depresji?

Witam, mam 20 lat i od jakiegoś czasu obserwuję u siebie coś jak nagłe zmiany czy też wachania nastrojów, objawia się to tym, że z zakompleksionego, cichego i niepewnego siebie chłopaka w chwilę przemieniam się w pewnego siebie, szczęśliwego i entuzjastycznego faceta, który mógłby rządzić światem trwa to krótki okres czasu i znowu wraca dawny ja. Od razu podkreślam, że nie stosuję żadnych używek aby doprowadzić się do "entuzjastycznej" wersji mnie ale ma to związek z różnymi miłymi przeżyciami. Jestem szczęśliwy że takie epizody radości pojawiają się u mnie i nie przeszkadza mi to w żadnym stopniu, martwi mnie jedynie fakt, że nie potrafię tej radości utrzymać przez dłuższy czas. Cierpię na zdiagnozowaną depresję i jestem po leczeniu, czuję się lepiej niż kiedyś ale nie rozumiem tych nagłych i krótkotrwałych zmian nastroju. Czy to normalne? Dziękuję za pomoc.

Szanowny Panie,

W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą. Możliwe że jest to zaburzenie afektywne dwubiegunowe, gdzie oprócz depresji pojawiają się epizody manii. Bardzo możliwe, że to o czym pan pisze jest epizodem manii lub hipomani. Czasami zaburzenie afektywne dwubiegunowe może przebiegać z szybką lub ultra-szybką zmianą faz. To o czym pan pisze może być również tzw. epizodem mieszanym. Oczywiście to tylko hipotezy, ponieważ aby postawić diagnozę potrzebna jest wizyta u psychiatry. Bardzo ważna jest jak najszybsza konsultacja, ponieważ leczenie zaburzenia afektywnego dwubiegunowego jest inne niż zaburzenia dpresyjnego. Leki przeciwdepresyjne mogą spowodować nasilenie przebiegu epizodu manii lub hipomanii.

Pozdrawiam,

Magdalena Klekotko