Jak poradzić sobie z tymi zaburzeniami nastroju?

Mam chwiejne nastroje. Gdy jestem w domu z moimi dziećmi jestem szczęśliwa. Gdy tylko muszę isć do pracy, dzwonią znajomi, moja rodzina mój nastrój zmienia się diametrialnie. Każde niepowodzenie biorę do siebie, szukam w sobie możliwie najgorszych cech, w moich oczach on rośnie niewyobrażalnie i mam wrażenie że są te problemy nie do przeskoczenia. W pracy bardziej wegetuje niż pracuje, gdy spotkam się ze znajomymi myśle czy dobrze powiedziałam, jakie mają o mnie zdanie...to mnie tak męczy
KOBIETA, 35 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry, zaburzenia nastroju mogą być trudne, żeby sobie z nimi poradzić, szczególnie gdy wpływają one na Pani codzienne funkcjonowanie. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest Pani sama w swoich doświadczeniach i że istnieją sposoby radzenia sobie z zaburzeniami nastroju.



Możliwe, że pomocny byłby kontakt z profesjonalnym psychoterapeutą lub psychologiem, który mógłby Pani pomóc w zrozumieniu przyczyn chwiejnych nastrojów i w opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi. Dodatkowo, warto zadbać o siebie i znaleźć czas na relaks i odpoczynek, co może pomóc w zrównoważeniu nastroju.



Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.

0

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności istotne będzie znalezienie przyczyn/przyczyny Pani chwiejnego nastroju. Te mogą być różne. Od zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, adaptacyjnych i/lub innych, przez trudności i kryzysy życiowe, wypalenie zawodowe, aż po zaburzenia somatyczne np. hormonalne.

Bardzo ważne jest, że to co Pani myśli w różnych sytuacjach społecznych czy w pracy może wpływać znacząco na Pani samopoczucie. Mówi Pani o doszukiwaniu się najgorszych cech, być może negatywnie oceniania swoje umiejętności radzenia sobie z problemami lub nie dostrzega możliwości poradzenia sobie ("problemy są nie do przeskoczenia"). Można też wnioskować, że pewne strategie radzenia sobie z trudnościami, które Pani może stosować, mogą je podtrzymywać lub nasilać np. analizowanie czy dobrze coś Pani powiedziała, martwienie się jak inni myślą o Pani.

Zachęcam do przyjrzenia się Pani trudnościom np. z psychologiem czy psychoterapeutą co pozwoli m.in na znalezienie źródeł Pani trudności i jakie istnieją sposoby na ich wyeliminowanie czy zmniejszenie.

Pozdrawiam,

Sylwia Michalak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty