Na pewno nie warto stosować gróźb bez pokrycia. Jeśli naprawdę jest to dla Pana warunkiem związku, warto o tym powiedzieć. Jeśli nie jest- zadziała raczej przeciwnie do zamierzonego celu (bardziej zdemotywuje niż zmotywuje w sytuacji, gdy wystosuje Pan taką groźbę, a potem realnie się do niej nie zastosuje). Jednak postawienie granic w tej sytuacji nie byłoby bez znaczenia. Szczególnie, że zaburzenia osobowości w tym zaburzenia typu borderline mają znaczący wpływ na relacje i związki. Zachęcam Pana do adekwatnego przemyślenia, czy związek w sytuacji, w której dziewczyna nie podejmie psychoterapii (koniecznej), nadal ma dla Pana sens? Czy jest Pan w stanie go kontynuować, gdy nic się nie zmieni? Jeśli będzie Pan znał odpowiedzi na te pytania, będzie Pan potrafił stawiać dziewczynie granice i motywować ją do podjęcia leczenia (lub wyplątać się z nierokującego związku).
Witam Panią. To ważne, że zależy Pani na bliskiej osobie i dostrzega Pani jej cierpienie. Czasem postawienie jakiegoś warunku w celu zmobilizowania kogoś do podjęcia terapii przynosi efekt. Jednak warto pamiętać, że to pierwszy krok, a całą pracę musi wykonać już sama zainteresowana osoba. Pacjenci borderline mogą bardzo gwałtownie zareagować na tak postawione ultimatum, chociaż nie można wykluczyć że akurat zadziała. Ja zaleciłbym spróbować od szczerej rozmowy i podkreślenia, że problemy jakich doświadcza ta osoba poważnie ograniczają jej funkcjonowanie i związki z innymi, oraz że takie wzorce będą się powtarzały. Psychoterapia jest szansą na powrót do zdrowia. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Tutaj uzyska Pan stosowne informacje, w tym miejsca gdzie partnerka może podjąc leczenie - http://www.zaburzeniaosobowosci.pl/.
Dzień dobry, jeżeli partnerka nie chce rozpocząć terapii istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że związek będzie bardzo burzliwy. Warto rozważyć sensowność pozostawania w relacji z osoba która nie chce się leczyć. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Typ osobowości z pogranicza borderline – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nawracające depresje i borderline – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Osobowość typu bordeline i leczenie psychiatryczne – odpowiada mgr Adam Zajączkowski
- Lęk przed związkiem a osobowość borderline – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Obraz kliniczny osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Sposoby radzenia sobie z osobowością typu borderline – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Moja partnerka ma borderline. Jak stworzyć z nią szczęśliwy związek? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Kłótnie z partnerką i rozstanie – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Zaburzenia osobowości a Borderline – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Brak akceptacji partnerki przez rodzinę – odpowiada Mgr Barbara Szalacha