Kłótnie z partnerką i rozstanie

Jestem w związku od 7 miesięcy. Ostatnio w ciagu trzech dni nieustanie klocilismy sie o błahe sorawy. Ona jest wykończona emocjonalnie i psychicznie. Powiedziała ze albo to skonczymy albo bedziemy przyjaciółmi bo chce utrzymywać ze mną kontakt i bedziemy czekac na rozwoj wydarzeń. Od jej pprzyjaciółki wiem ze na nikim podobno jej tak nie zależało jak na mojej osobie. We wtorek ma wizyte u psychologa i mam do konca następnego tygodnia wszystko przemyśleć. Poprzedni zwiazek byl dla niej piekłem

Witam,
może tak być,że dziewczyna wchodzi w związki z "programem relacyjnym",którego pierwowzorem jest osoba przemocowa i tym samym następnym partnerom przypisuje się nieświadomie podobne cechy lub intencje,a równocześnie samemu ma się wtedy możliwośc zachowania w sposób znany i wyuczony od dawna.Tak więc podjęta jest słuszna decyzja,by zrozumieć swój styl reacyjny i nauczyć się nowych form.Zachęcałabym jednak podjęcie psychoterapii razem,albo jednocześnie u innych specjalistów.

Witam Pana. Na podstawie Pana opisu można by wyciągnąć wniosek, że cała odpowiedzialność za trudne sytuacje w Waszym związku są po stronie Pana partnerki (np. poprzedni związek Pana partnerki, który był dla niej piekłem czy kontakt z psychologiem na który jest już umówiona). Być może w Waszej relacji jest "coś" co jej przypomina sytuacje z poprzedniego związku. Otrzymuje Pan komunikaty od partnerki i jej otoczenia, że zależy jej na Waszej relacji. Proszę wziąć pod uwagę pomysł by Pan wybrał się do innego psychologa niż Pana partnerka. To może być ważna "inwestycja" w Wasz związek, ale również sygnał, że Pana partnerka może dzielić z Panem odpowiedzialność za kondycję Waszego związku. Pozdrawiam Pana

Zachęcam również pana do skorzystania z pomocy psychologa (oczywiście innego niż partnerka), aby przyjrzał się pan bliżej temu, co pan wnosił w tę relację, jaki był pana wpływ na taki a nie inny jej kształt. Możliwe, że kiedy oboje poukłada sobie swoje wizje związku, swoje potrzeby, popracujecie nad komunikacją interpersonalną - ten związek da się uratować.

Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/