Przebieg pierwszej wizyty u psychologa

Witam, Dziś rano mam umówioną wizytę do psychoterapeuty, czy psychologa (to jakaś różnica?) i trochę obawiam się pierwszej wizyty. ''Skierowanie'' dostałem od wychowawczyni z technikum. Czy rzeczywiście jest czego się obawiać ? Jakie pytania będzie zadawał psycholog/psychoterapeuta ? Czy nasze rozmowy zostaną gdzieś zapisane i ujawnione ? Jeżeli nie, to wyda jakąś opinię ? Co w takiej opinii będzie zapisane ? Pozdrawiam Serdecznie.

Dzień dobry!

Tak, psycholog ukończył 5-letnie studia magisterskie i posiada ogólne wykształcenie psychologiczne (ew. poszerzane o różnego rodzaju kursy, szkolenia, studia podyplomowe). Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą.
Psychoterapeuta nie musi być psychologiem. Jest to osoba, która ukończyła studia wyższe, a następnie 5-letnie szkolenie psychoterapii oraz przeszła ścieżkę do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty - uprawnienia do leczenia psychoterapeutycznego.

Nie ma się czego obawiać. Wizyta może być stresująca (jak wszystko, co nowe, z czym mamy do czynienia pierwszy raz w życiu), ale nie wydarzy się podczas niej nic złego.

Rozmowa i zadawane pytania będą zależały od zgłaszanych przez Pana trudności, powodu wizyty. Prawdopodobnie będą dot. Pana aktualnej sytuacji życiowej, nastroju, kondycji, ew. trudności.

Nie, treść rozmowy jest objęta tajemnicą zawodową.

Psycholog może wydać opinię, jeśli o taką zostanie poproszony - za Pana zgodą. Jeśli celem Pan spotkań z psychologiem ma być wydanie opinii, będzie Pan poinformowany o procedurze badań psychologicznych i ich celu.

Pozdrawiam!

Witaj serdecznie. Psychoterapeuta niekoniecznie musi być psychologiem :) Jaka jest różnica?

Psychoterapia to dziedzina medyczno-społeczna, która zajmuje się leczeniem duszy, umysłu. Jest ogromna ilość nurtów, szkół i tak naprawdę trudno uogólnić bliżej wszystkie na raz.

Najpopularniejszym nurtem stosowanym w Polsce jest nurt poznawczo-behawioralny i psychoanalityczny.

Nie ma się czego obawiać :) A pytania jak wspomniałem - zależą od nurtu. Psychoterapeuta jeśli jest certyfikowany lub posiada jakikolwiek kodeks etyczny to nie masz się czego obawiać :) Możesz mu zadawać wszystkie pytania.

Jakbyś miał więcej pytań to zapraszam do nas na Facebooka :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
ZAPRASZAM NA
http://psychopedagog.eu

POLUB NAS NA FACEBOOK'u
http://facebook.com/psychopedagogeu