Badania kandydata na kierowcę

Prowadzę działalność gospodarczą, w której planuję prowadzić na potrzeby własne samochód powyżej3,5t.W związku z tym wykonałem kurs,badania lekarskie i psychologiczne.Psychologiczne dostałem na 5 lat,natomiast lekarskie mimo braku przeciwwskazań i dobrych wyników na 4 lata.W wydziale komunikacji poradzili mi porozmawiać jeszcze raz z lekarzem.Pani doktor upiera się przy 4 latach tłumacząc to przepisami.Proszę o opinię czy Pani doktor ma rację,na jakie przepisy może się powoływać w tym przypadku?

Witam, według przepisów Ustawy o Transporcie Drogowym zaświadczenie powinien Pan dostać na 5 lat, cytuję przepisy:

Art. 39j. 1. Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

2. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, są wykonywane, z zastrzeżeniem ust. 3-6, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666), zwanej dalej "Kodeksem pracy".

3. Zakres badań lekarskich, o których mowa w ust. 1, obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zgodnie z rozdziałem 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

4. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, są przeprowadzane:

1) do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;

2) po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy.

5. Pierwsze badanie lekarskie, o którym mowa w ust. 1, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

6. Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach.

Jeżeli lekarz wystawił panu zaświadczenie na okres krótszy, powinien tą decyzję uzasadnić. Z jakiej przyczyny, na jakiej podstawie. Pozostaje jeszcze Panu tryb odwoławczy o którym lekarz powinien Pana poinformować. Proszę się skontaktować z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy. Otrzyma Pan więcej informacji:

http://mwomp.pl/dla-pacjentow/procedury-odwolania-od-orzeczen-lekarskich/

Pozdrawiam serdecznie