Czy mąż powinien się udać do psychiatry?

Witam, bardzo proszę o informację jakie jest podejście lekarzy psychiatrów do kierowców zawodowych zgłaszających się z podejrzeniem depresji. Mój mąż kocha swoją pracę i też dlatego zdrowie psychiczne jest dla niego bardzo ważne. Od kilku tygodni obserwuje u siebie zmienne nastroje, mniej radości z życia i gorszy sen. Chciałby skonsultować się z lekarzem, ale jest druga strona medalu, obawia się, że może to mieć jakieś negatywne skutki na jego możliwość wykonywania zawodu. Wydają mi się te obawy na wyrost, ale chciałabym się upewnić czy lekarz zgłasza gdzieś takiego pacjenta jako niezdolnego do pracy czy wydaje zakaz wykonywania zawodu? Rozumiem oczywiście ewentualne L4, ale podejrzewam, że mąż by się nawet na nie nie zgodził. Czy w razie stwierdzenia konieczności jakiś leków antydepresyjnych jest możliwy dobór takich by mąż mógł bezpiecznie prowadzić pojazd? Praca to męża pasja i z jednej strony chce zadziałać od razu, a z drugiej obawia się jakiś konsekwencji "prawnych". Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam, według rozporządzenia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, w przypadku istnienia u osoby badanej zaburzeń takich jak depresja, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli wskazuje na to opinia lekarza specjalisty w dziedzinie psychiatrii lub psychologa, oraz osoba ta przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie, właściwe dla każdego przypadku. Warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej i psychologicznej jeżeli są do tego wskazania i nie czekać aż trudności w codziennym funkcjonowaniu się pogłębią. Istnieją leki przeciwdepresyjne, które mają mniejszy wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie wykluczają prowadzenia pojazdów.

Pozdrawiam

Dorota Nowacka