Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy przy cukrzycy typu 1 można być kierowcą busa?

Czy będąc chorym na cukrzycę typu 1 mogę pracować jako kierowca busa w przewozie towarów? Posiadam prawo jazdy kategorii b i nie miałem żadnych przygód prowadząc samochód
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Leczenie cukrzycy typu 2

Co pomoże nam wyleczyć cukrzycę typu 2? Czy aktywny tryb życia oraz dietą maja istotny wpływ na poprawę stanu zdrowia. Obejrzyj film i dowiedz się, jak przebiega leczenie cukrzycy typu 2.

Dzień dobry,

Proszę skontaktować się z prowadzącym Pana diabetologiem. Jeśli nie ma Pan bezwzględnych przeciwwskazań do kierowania pojazdów może Pan pracować jako kierowca. Oceny Pana zdolności do kierowania tego typu pojazdami dokonuje prowadzący Pana lekarz - wypełniając kartę konsultacyjną ocenia Pana zdolność do kierowania tego typu pojazdami i ew. przeciwwskazania. W przypadku m.in. kat. B1, B, B+E przeciwwskazaniami bezwzględnymi są - nawracająca ciężka hipoglikemia , czy nieświadomość hipoglikemii. Proszę skontaktować się ze swoim diabetologiem lub lekarzem, który od początku "prowadził" Pana cukrzycę u którego się Pan leczy i poprosić go o wypełnienie karty konsultacji diabetologicznej - wg załącznika nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 roku w sprawie badan lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (DzU z 2014 r, poz. 949) i przekazać ją lekarzowi orzecznikowi uprawnionemu do badania kierowców.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
SPECJALISTA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy