Gdzie szukać pomocy mając autyzm?

Jestem już doroslym człowiekiem mam 23 lata i cierpie na autyzm .Mam ogromne trudnosci w funkcjonowaniu.Mam problemy sie z usamodzielniem .Ojciec tego nie rozumi ,że jestem niepełnosprawny.Nie daje sobie rady w pracy,ani w zyciu codziennym.Jak jeszcze chodzilem do szkoły to moja mama mi wiecznie pomagała z nauką,bo ledwo zdawałem z klasy do klasy .Nauczyciele mnie ledwo przpuszczali z klasy do klasy.Mam problemy z pamiecia,kontaktami społecznymi,logicznym myśleniem,odróznianiu miminki twarzy czy dana osoba jest zdenerwowana czy nie,nie umiem wyrazic swoich emocji. Gdzie mógłbym poszukac pomocy?Z góry dziekuje.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
w przypadku trudności z funkcjonowaniem społecznym dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia z treningu umiejętności społecznych (TUS). Jest to metoda pomagająca uczestnikom nauczyć się, jak reagować na emocje, jak komunikować się z innymi czy jak współpracować w grupie. Tę metodę stosuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Terapia zajęciowa pomaga lepiej radzić sobie z czynnościami dnia codziennego. Można stosować również farmakoterapię. W tym celu należy udać się na wizytę do psychiatry, który podejmie decyzję o możliwości włączenia leków. Leki mogą poprawić koncentrację czy nastrój oraz obniżyć agresję, ale to jedynie leczenie objawów. Aby poprawić funkcjonowanie w społeczeństwie kluczowe jest podjęcie psychoterapii. W tym celu zachęcam do poszukania pomocy np. w Krajowym Towarzystwie Autyzmu, w fundacjach na rzecz osób z autyzmem, czy w poradniach psychologicznych. Niezwykle ważne jest to, że ma Pan świadomość swoich trudności i chce Pan podjąć leczenie. Trzymam kciuki.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
W przypadku dorosłej osoby z autyzmem najważniejsze jest nabycie umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym i normalnych sytuacjach społecznych. Z tego co Pan pisze wiele już osiągnął. Pomoc bliskich i zrozumienie jest nieoceniona. Niestety mało jest miejsc gdzie oferuje się wsparcie osobom już dorosłym. Tu odsyłam do poszukania stowarzyszeń i fundacji bo tam chyba najprędzej udałoby się otrzymać wsparcie. Dobrze byłoby gdyby pomyślał Pan o wszelkich świadczeniach finansowych jakie mogą uzyskać osoby mające rożnego rodzaju zaburzenia. Tu trzeba udać się do ZUS i oddziału pomocy społecznej by dopytać o szczegóły.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu