Jaka kalorii powinna spożywać moja córka?

Dzień dobry, jestem matką 14 letniej córki i chciałabym się dowiedzieć ile powinna jeść kalorii i jakie powinna mieć makro. Córka ma 173 centymetry wzrostu i waży 50kg, prowadzi siedzący-umiarkowany tryb życia (jako tako ćwiczy na wf i chodzi na spacery dwa razy w tygodniu). W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, lecz są one stworzone dla osób dorosłych, a wiadomo, że nastolatek potrzebuje więcej kalorii bo nadal rośnie. Z góry dziękuję.

Dzień dobry,

Według norm na energię dla dzieci i młodzieży, średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne dziewcząt w wieku od 13 do 15 lat o umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 2450 kcal. Sugerowałbym przy tej kaloryczności diety następujący rozkład makroskładników odżywczych w diecie: 15% białko, 30-35% tłuszcze, 50-55% węglowodany. Należy pamiętać również, aby zawartość błonnika pokarmowego w diecie zawierała się w przedziale od 20 do 40 gram na dobę. Dobrym źródłem błonnika w diecie są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy, nasiona i pestki. Adekwatne dobowe spożycie wszystkich płynów powinno wynosić około 2,5 litra, przy czym absolutną podstawę powinna stanowić niesmakowa woda mineralna lub źródlana.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl