Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Witam. Mam problem z określeniem swojego zapotrzebowania kalorycznego i poziomu aktywności fizycznej. Wiek 19 lat, wzrost 163cm, waga 43 kg Pracuje jako sprzątaczka 5 dni w tygodniu przez 3h; sprzątam halę sklepową tzn. odkurzanie, zamiatanie, mycie luster, zmiatanie kurzy, mycie podłogi. 4 dni w tygodniu robię 30 tys. Kroków W pozostałe 3 dni od 10-15 tysięcy. Jest to mój jedyny wysiłek fizyczny. Dodam że kroki w pracy wliczają się do całości każdego dnia. Chce wagę utrzymać, póki co jem 1900 kcal ale nie wiem czy to nie jest za mało. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Mając do dyspozycji przedstawione przez Panią dane (wzrost i masę ciała) obliczyłem wskaźnik masy ciała BMI, który wynosi w Pani przypadku 16,2 kg/m2. Oznacza to drugi stopień szczupłości, który jest związany z umiarkowanie zwiększonym ryzykiem rozwoju klinicznych schorzeń. Warto dodać, że wartość normatywna BMI dla osób dorosłych waha się w zakresie od 18,5 do 24,9 i charakteryzuje się najmniejszym ryzykiem zachorowania i zgonu. Z tego względu warto, aby rozważyła Pani jednak umiarkowany wzrost masy ciała.

Wykonanie 10 tysięcy kroków to wydatek energetyczny rzędu 400-500 kcal. Stąd w dniach roboczych, w których wykonuje Pani 30 tysięcy kroków wydatek energetyczny wynosi przynajmniej 1200 kcal. Według szacunkowych obliczeń całodobowe zapotrzebowanie energetyczne wynosi w Pani przypadku około 2270 kcal, gdy celem jest utrzymanie masy ciała. Jednak gdy zdecyduje się Pani na wzrost masy ciała należy dążyć do spożycia przynajmniej 2500 kcal na dobę.

Z wyrazami szacunku,

Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny Kraków

Dietetyk Sportowy Kraków

Dietetyk Kliniczny Online

Dietetyk Sportowy Online

https://www.mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl