Jakie zapotrzebowanie kaloryczne dla 18-latki?

Witam :) Ostatnio zastanawiałam się ile kalorii potrzebuje mój organizm by prawidłowo funkcjonować. By nie tyć (może troszeczkę schudnąć ale to nie mój cel). Chciałabym tylko poznać moje minimalne zapotrzebowanie kaloryczne :) Mam 18 lat i ważę 60kg przy wzroście 177cm :) Z góry dziękuję i ciepło pozdrawiam :)

Witam,
Kaloryczność która pozwoli utrzymać Pani aktualna masę ciała wynosi 2000 kcal. Jeżeli jednak uprawia Pani regularnie jakiś sport (min 3 razy w tygodniu) wtedy proszę zwiększyć kaloryczność do minimum 2200 kcal na dobę.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam po ciekawe porady i inspiracje dietetyczne kuchni na fanpage LiveDiet24

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
W celu określenia całkowitej przemiany materii, czyli ilości kalorii jakiej potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania, należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Jedną ze składowych jest podstawowa przemiana materii, która określa zapotrzebowanie energetyczne organizmu w spoczynku. Do jej obliczenia wykorzystuje się różne wzory, które wykorzystują wzrost, masę ciała i wiek, np. wzór Harrisa-Benedicta. Drugą składową jest określenie aktywności fizycznej. Najlepiej jest wyliczyć wydatek energetyczny ze wszystkich czynności wykonywanych w ciągu dnia, czyli PAL, który określa dobowy średni wskaźnik aktywności fizycznej. Czasami wykorzystuje się już określone współczynniki. Przy podanych danych i umiarkowanej aktywności fizycznej całkowite zapotrzebowanie organizmu wynosi około 2330 kcal. Jednak należałoby dokładniej obliczyć PAL i wtedy określić całkowitą przemianę materii.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Szczęście na całe życie – jak nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/szczescie-na-cale-zycie-jak-nie-wracac-do-dawnych-nawykow-zywieniowych.html?c=9