W jaki sposób wyznaczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak najdokładniej wyznaczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Jestem dziewczyną, mam 20 lat, 170 cm wzrostu, ważę 55 kg (chciałabym utrzymać tę wagę). Ćwiczę raz w tygodniu, w ramach zajęć wychowania fizycznego na uczelni, staram się spacerować codziennie przynajmniej 2-3 km. Poza tym spędzam czas głównie w domu, ucząc się.

Witam serdecznie,

W internecie znajdzie Pani wiele dostępnych kalkulatorów wyliczających indywidualne zapotrzebowanie energetyczne oraz zapotrzebowanie na białko, tłuszcz i węglowodany. Wystarczy wprowadzić swój wiek, płeć, wzrost i wagę oraz stopień aktywności fizycznej a resztę obliczeń wykona system.
Musi jednak Pani odróżniać dwa pojęcia BMR- podstawowa przemiana materii, jest ilością energii w kaloriach potrzebną w trakcie całodobowego odpoczynku w celu zapewnienia podstawowych czynności życiowych takich jak akcja serca, oddychanie, trawienie zaś AMR - czynna przemiana materii, pozwala kontrolować liczbę kalorii, jaką organizm potrzebuje w zależności od wysiłku fizycznego i stylu życia. Aby utrzymać stała masę ciała powinna Pani dostarczać tyle kcal na ile wskazuje czynna przemiana materii.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam,
Aby utrzymać aktualną wagę powinna Pani przy swojej aktywności fizycznej dostarczać dziennie 1960 kcal, czyli na poziomie Pani zapotrzebowania zależnego od wieku, wzrostu, wagi i aktualnej aktywności fizycznej.Przyjmować ok 2 l wody dziennie. Zapotrzebowanie jest wypadkową Pani podstawowej przemiany materii oraz współczynnika aktywności fizycznej. Szczegółowych informacji może Pani dostarczyć pomiar składu ciała w najbliższym gabinecie dietetycznym, dzięki któremu dowie się Pani jaka jest zawartość mięśni, tkanki tłuszczowej oraz wody. Przy prawidłowym odżywianiu masa mięśni nie powinna spadać.
Pozdrawiam,
Anna