Zapotrzebowanie kaloryczne u 21-latki

Mam 21 lat , wzrost 155, waga 50. Obliczałam swoje zapotrzebowanie kaloryczne, wyszło 1300 kcal.Czy od tego powinnam odciąc np 300 kcal zeby zaczac chudnac? Mój przykladowy jadłospis Śniadanie : 16 g platkow owsianych, szklanka mleka , banan II sniadanie : pół grahamki z twarogiem 30g Obiad 100g piersi z kurczaka , 30 g kaszy gryczanej 30g mixu salat Podwieczorek pol grahamki z 30 g tunczyka Kolacja: jajko z warzywami. Łyżeczka cukru dziennie może popsuć efekty ćwiczeń?

Witam Panią,

Bardzo możliwe że 1300kcal to Pani podstawowa przemiana materii a nas interesuje czynna. Proszę jeszcze raz dokonać obliczeń i 300-500kcal odjąć od czynnej przemiany materii.
Jadłospis który Pani opisuje wygląda dośc dobrze tylko nieco zwiększyłabym porcje.
Jedna łyżeczka cukru dziennie z pewnością nie zaburzy procesu odchudzania. nie mniej jednak lepiej używać cukry trzcinowego lub miodu d słodzenia.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Zawsze należy pamiętać, że obliczenia przemiany materii, podstawowej jak i całkowitej, na podstawie wzorów są tylko i wyłącznie szacunkowe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do dietetyka, który przeprowadziłby analizę składu i masy ciała. Analiza ta opiera się na zasadach bioimpedancji elektrycznej. Kaloryczność, którą Pani wyliczyła określa Pani podstawową przemianę materii, czyli minimum kalorii, które musi Pani dostarczać do organizmu. Energia ta potrzebna jest do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów (nerwowego, krwionośnego, hormonalnego, moczowego itd.). Należy dodać do tego energię, którą zużytkujemy na każdy wysiłek w ciągu. W zależności od trybu życiu, mnożymy podstawową przemianę materii przez wskaźnik aktywności fizycznej. Dopiero od tego wyniku, czyli całkowitej przemiany materii odejmujemy kalorię w celu ustalenia kaloryczności diety redukcyjnej. Uważamy jednak, że Pani masa ciała wydaje się być prawidłową i nie ma potrzeby przechodzenia na taką dietę. Co do Pani jadłospisu to jest on poprawny, jeżeli chodzi o składniki. Zalecalibyśmy natomiast zwiększenie porcji, aby organizm, poprzez zbyt małą kaloryczność codziennej diety, nie zaczął magazynować energii w postaci tkanki tłuszczowej. Proszę też uważać na produkty o wysokim indeksie glikemiczny, nie polecamy jedzenia bananów codziennie. Dodatkowo spożywanie cukru (węglowodanów prostych) nie jest wskazane, ponieważ generalnie ma niekorzystne działanie zdrowotne (cukrzyca, insulinooporność, stłuszczenie wątroby, otyłość). Zalecamy eliminacje cukru w codziennej diecie.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444