Szybsze bicie serca u 26-latki

Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że moje serce bije szybko. Mierze sobie puls i zazwyczaj jest to ok. 85 uderzeń na minutę. Na dodatek mam lekko podwyższone ciśnienie ale akurat z tym byłam u lekarza i powiedział, że jeśli nie boli mnie głowa to jest ok. Mam też wrażenie, że szybko się męczę. Czy to powód do niepokoju? Mam 26 lat, odżywiam się nie najgorzej ale też nie najlepiej. Staram się regularnie spacerować i ćwiczyć w domu.

Dzień dobry,

Choć aktualnie nie jest zdefiniowana prawidłowa częstotliwość rytmu serca (tętno), to jednak przyjmuje się, że u ludzi zdrowych powinna ona wahać się w przedziale między 60 a 80 uderzeń na minutę. Warto mieć na uwadze, że pomiar tętna powinien się odbyć w cichym i komfortowym pomieszczeniu, po przynajmniej 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej. Ocenę częstotliwości rytmu serca należy dokonywać przez 30 sekund i warto dokonać co najmniej dwóch pomiarów, aby wykluczyć ewentualne duże rozbieżności pomiędzy nimi. Z kolei w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego kluczową rolę odgrywa zmiana stylu życia, w tym poprawa dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie tygodniowej aktywności ruchowej. Jednym z najskuteczniejszych i zarazem najczęściej rekomendowanych sposobów odżywiania w tej materii jest dieta DASH, która została opracowana pod kątem profilaktyki i terapii nadciśnienia tętniczego. Dieta DASH jest szczególnie bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, mleko i przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, a także ryby i owoce morza, chudy drób oraz oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona. Zachęcam Panią do kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym celem przygotowania dobrze skomponowanego i właściwie zbilansowanego programu żywieniowego, mającego poprawić Pani kondycję zdrowotną.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl