Czy ten wzrost wagi jest spowodowany Nebiletem?

Dzień dobry, odkąd zacząłem przyjmować na nadciśnienie nebilet 1.25 rano oraz valsacor 80 na noc, przytyłem 5 kg (minęły 2 miesiące). Czy to może być powiązane z tymi lekami?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 2 miesiące temu

Nadciśnienie tętnicze - co powinno nas zaniepokoić?

Regularnie kontrolując poziom nadciśnienie tętniczego, warto być świadomym, jakie symptomy powinny być niepokojące, a jakie nie są żadnym odstąpieniem od normy. O tym wszystkim, opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Dzień dobry,Nebilet to lek zaliczany do grupy beta-blokerów, zawierający w swoim składzie substancję czynną o nazwie nebiwolol, która przyczynia się do redukcji częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz zmniejszenia wartości ciśnienia tętniczego krwi. Literatura fachowa donosi, iż leki z tej grupy mogą pogarszać wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejszać uwalnianie insuliny, zwiększać stężenie trójglicerydów we krwi, obniżać poziom HDL w osoczu (tzw. dobrego cholesterolu), jak również utrudniać redukcję tkanki tłuszczowej, a nawet w niektórych przypadkach zwiększać masę ciała. Wyniki badań z wykorzystaniem leków przeciwnadciśnieniowych z grupy beta-blokerów sugerują, że ich długotrwałe przyjmowanie może skutkować wzrostem masy ciała przeciętnie o 1,2 kg. W obecnej sytuacji warto zatem zadbać o prawidłowy sposób odżywiania (zalecana dieta DASH) oraz regularną aktywność fizyczną, które pozwolą złagodzić potencjalnie niekorzystne skutki uboczne leczenia nadciśnienia tętniczego.Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://www.znanylekarz.pl/mateusz-durbas/dietetyk/krakow

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy