Nietolerancja na białko mleka krowiego

Witam, moja córeczka za tydzień skończy 5 mies. Stwierdzono u niej nietolerancję na białko mleka krowiego, co objawiało się tym że mała robiła kupki z krwią. Po odstawieniu przeze mnie nabiału i jajek krew znikła( karmie piersią), jednak mała ma nadal bardzo silne wzdęcia. Czy mogę podawać jej mleko kozie? czy jest jakiś sposób żeby powstrzymać gazy? dodam że metody typu kąpiel, leżenie na brzuszku nie pomagaja

Witam, skład białek znajdujących się w mleku kozim (również owczym) jest bardzo zbliżony do białek w mleku krowim i również powinna go Pani wyeliminować w swojej diecie.

Proszę również zwrócić uwagę na gotowe produkty, które być może Pani stosuje. W składzie mogą znajdować się białka mleka krowiego (np. kazeina czy białka serwatkowe) i takie produkty również powinny być eliminowane. Są to np.: kostki rosołowe, słodycze, czekolada, gotowe sosy/dressingi, lody, herbatniki. Należy uważnie czytać etykiety produktów.

Bardzo dobrze, że nie zrezygnowała Pani z karmienia piersią. Im dłużej będzie ono kontynuowane tym mniejsze ryzyko wystąpienia innych alergii. Jeśli jeszcze nie rozszerzała Pani diety dziecka, po ukończeniu 6 miesiąca będzie można powoli wprowadzać produkty. Podawać je pojedynczo i uważnie obserwować reakcje dziecka. Większość dzieci wyrasta z problemu alergii do około 3 roku życia, ale wychodzenie z diety eliminacyjnej musi być ustalone z lekarzem. Nie podawać dziecku mleka krowiego i jego przetworów, mleka koziego i owczego, białka jaja bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
http://anitawudarczyk.pl/

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Dzień dobry,

warto zapytać pediatrę o suplementację probiotykami dla maluszka. Na pewno trzeba zadbać o jelita.

pozdrawiam