Czy jeśli nie toleruję mleka krowiego to oznacza, że mam nietolerancję laktozy?

Czy jeśli nie toleruję mleka krowiego (mam po nim biegunkę), to oznacza że mam nietolerancję laktozy? Czy w takim wypadku powinienem nie jeść także produktów przetworzonych z mleka jak jogurty, sery białe czy masło po których nie mam tak wyraźnych objawów?

Witam, nietolerancja laktozy u niektórych osób objawia się tylko nietolerancją mleka, w których laktoza jest mniej zmieniona niż np, w jogurcie i serach. Warto nie rezygnować z produktów po których nie czujemy się źle. Choć najlepiej jest wykonać test na nietolerancję laktozy i wtedy wszystko będzie jasne.

Nietolerancja laktozy i mleka w ogóle to dwie inne sprawy. Może Pan spróbować mleka bezlaktozowego oraz produktów fermentowanych i jeśli nie pojawi się negatywna reakcja to znaczy, że nie toleruje Pan laktozy (cukier mleczny). Jeśli natomiast reakcja się pojawi to znaczy, że nie toleruje Pan białek mlecznych (najczęściej jest to kazeina) i wówczas wszystkie produkty mleczne muszą być wyeliminowane z diety.
Pozdrawiam,
Ewa Trusewicz
www.dietaifitness.pl