Alergia na białko mleka krowiego u 20-miesięczniaka

Witam.Mój synek(20 miesięcy)ma stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego,od pewnego czasu zauważyłam równiez,ze zle toleruje jajka.Aby się upewnic,postanowiłam przez pewien czas wyeliminowac je z jego diety,ale zastanawiam się,czy powinnismy zrezygnowac również z podawania mu mięsa drobiowego ?Dziekuję

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza pediatry. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.

Droga Pani!

Jeżeli syn źle reaguje na białko mleka krowiego, to proszę pamiętać, że należy wyeliminować z diety nie tylko czyste mleko, ale także sery, śmietany, jogurty, kefiry, masło itp. Istotne jest również czytanie etykiet i unikanie małych ilości tych produktów zawartych w produktach spożywczych. Proponuję również unikać produktów mlecznych chociażby kozich. Może dochodzić do zjawiska alergii krzyżowej, w związku z którą organizm będzie odczytywał białka o podobnej budowie jako identyczne i również pojawią się dolegliwości. Jeżeli syn źle reaguje również na jaja, to nie ma potrzeby usuwania z diety mięsa drobiowego. Chyba, że na ten produkt również będzie wykazywał objawy nietolerancji.

Pozdrawiam!

Szanowna Pani,
Skoro Pani syn ma stwierdzoną alergię na białka mleka krowiego to powinna Pani wykluczyć z jego diety wszystkie pokarmy mleczne (jogurty, kefir, masło, śmietanę itp.). Jeżeli podejrzewa Pani alergię na jaja, wymaga to potwierdzenia. Odstawienie ich na jakiś czas jest dobrym pomysłem. Natomiast nie ma potrzeby eliminacji mięsa drobiowego.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
www.swiatodzywiania.pl