Ból brzucha i wymioty u 4-latka a możliwość nietolerancji laktozy

Mój 4-letni synek ma żylaka odbytu, który wysuwa się po oddawaniu stolca. Często ma zaparcia, wzdęcia i nadmierną ilość gazów. Pomimo wprowadzenia lżejszej diety jego żylak się nie zmniejszył. Zauważyłam również, że po spożyciu mleka syn uskarżał się na bóle brzuszka i często wymiotował (zwłaszcza po kaszce mannej na mleku jeszcze jak był młodszy). Czy możliwe jest, że mój syn nie toleruje laktozy? Nasz pediatra do tej pory bagatelizuje problem. Proszę o pomoc.

Dzień dobry, bardzo możliwe. Może to być również nietolerancja kazeiny (białko mleka). Proszę spróbować odstawić produkty mleczne niefermentowane i przestawić się na kefir, maślankę, sery żółte itp., (te produkty mają dużo mniej laktozy), jeśli dolegliwości nie przejdą zrezygnowałabym z jakiegokolwiek mleka odzwierzęcego (czy to krowi czy kozi), bo może to być nietolerancja na kazeinę - jest ona i w fermentowanych i w świeżych produktach.
Jeśli odstawienie produktów mlecznych nie pomoże, może to być również nietolerancja na inne produkty spożywcze (np jakieś warzywo, orzechy, mięso, owoc), wówczas trzeba zrobić testy na nietolerancje pokarmowe IgG z krwi.
Pozdrawiam, Ewa Trusewicz, dietetyk