Możliwość podawania mleka migdałowego zamiast krowiego dla 2,5-latka

Czy moge dwuipollatkowi zastapic mleko krowie mlekiem migdalowym nieslodzonym do kaszki,platkow etc podawanych 2 x dziennie rano i wieczorem ? Mysle,ze moje dziecko ma uczulenie na raczkach od kazeiny z mleka krowiego - utrzymuje sie juz od roku odkad skonczylam karmienie piersia i przeszlam na mleko krowie.Czy mleko migdalowe zasapi mu wszytkie niebedne do prawidlowego rozwoju skladniki ?

witam serdecznie, przede wszystkim to gratuluje wytrwałości w karmieniu piersią. Tak długie karmienie wpłynie pozytywnie na dalsze zdrowie dziecka. Karmienie piersią tez zmniejsza ryzyko występowania alergii.
Odpowiadając na Pani pytanie to zdecydowanie NIE. Mleko roślinne nie zastąpi mleka krowiego. W przypadku stwierdzonej alergii stosuje się zastępcze preparaty aby zapewnić dziecku dobór wszystkich składników. Co prawda mleko migdałowe zawiera najwięcej wapnia ale pod katem pozostałych składników jest dużo uboższe niż mleko krowie. Praktycznie stosowanie określenia "mleko" wprowadza w błąd, jest to napój, wyciąg z migdałów. Można oczywiście stosować mleka roślinne w ramach urozmaicenia diety, dodając np do naleśników, placków itp. Jeżeli kupuje
Pani mleka roślinne to koniecznie należy czytać dokładnie etykiety. Im krótszy kład tym lepiej. a wiem z doświadczenia że z tym niestety bywa różnie.

Jeżeli podejrzewa Pani uczulenie to proszę nie stosować na własną rękę żadnych zamienników, bez konsultacji z lekarzem. Warto wcześniej tylko zaobserwować czy po odstawieniu mleka krowiego objawy się utrzymały czy nie. W tym wieku dziecka wszelkie ograniczenia w diecie, niedobory składników odżywczych bardzo negatywnie wpłyną na dalsze zdrowie, rozwój.

zdrowia życzę i w razie dalszych wątpliwości dot żywienia dzieci służę pomocą

pozdrawiam
Małgorzata