Nietolerancja pokarmowa na mleko krowie a wskazania do wyeliminowania produktów mlecznych z diety

Witam. Mam pytanie z zakresu, zdaje się dietetyki. Z badań na nietolerancje pokarmowe wynika, że mam niby nietolerancję na mleko krowie, ale z tych samych badań wyszło, że nie uczula mnie alfa laktoalbumina, ani beta laktoglobulina ani kazeina. Mam w związku z tym pytanie co w takim razie mnie w tym mleku uczula (tzn,czego konkretnie w nim nie toleruję). Zastanawiam się też czy muszę wyeliminować wszystkie produkty mleczne, czy na przykład możliwe byłoby spożywanie serów itp. Dziękuję.Magda P

Witam, pytanie jakiego rodzaju robiła Pani badania na nietolerancje pokarmowe. Czy były to testy stwierdzające alergie IgG zależną (alergię opóźnioną) czy też testy cytotoksyczne? Jeżeli badanie obejmowało reakcję na konkretne białka pokarmowe to rzeczywiście wynik jest dziwny (może warto zapytać producenta testu), natomiast warto również zwrócić uwagę na stopień nietolerancji. Czy nietolerancja na mleko krowie jest słaba czy silna?
Jeżeli występują u Pani jakiekolwiek dolegliwości po spożyciu mleka (objawy ze strony przewodu pokarmowego) to można by podejrzewać nietolerancję laktozy (cukru mlecznego).
Natomiast odpowiadając na ostatnie pytanie. Jeżeli występuje u Pani opóźniona alergia na mleko krowie to wskazana jest eleiminacja wszelkich produktów pochodzenia mlecznego (w tym serów, jogurtów, twarogów) natomiast jeżeli wystepuje np. nietolerancja laktozy to produkty fementowane typu jogurt, maślanka, kefir bywają dobrze tolerowane i wówczas ich spożycie nie jest wykluczone.
Pozdrawiam
Magda Drażba - Dietetyk Medyczny