Brak gaworzenia u 8-miesięcznej córki

Moja córka ma 8 miesięcy i 4 dni, jednak nadal nie gaworzy. Wypowiada samogłoski, popiskuje gdy jest radosna i reaguje gdy się do niej mówi poprzez uśmiech lub odwrócenie wzroku. Stymuluję jej rozwój mowy poprzez mówienie do niej, wspólne czytanie i opowiadanie co dzieje się na obrazku oraz śpiewanie. Niepokoi mnie, że jeszcze nie gaworzy.W jaki sposób mogę ułatwić jej rozwój mowy? Czy powinnam udać się z nią do logopedy?

Witam. Dobrze byłoby gdyby udała się Pani na wizytę do logopedy specjalisty wczesnej interwencji. Logopeda dokładnie zbada dziecko, oceni reakcje odruchowe ustno-twarzowe, sposób oddychania, anatomiczną budowę aparatu artykulacyjnego, napięcie mięśniowe oraz doradzi, w jaki sposób stymulować dziecko.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Witam

Z Pani opisu wynika że rozwój Córki jest ogólnie prawidłowy. Gaworzenie jest jednak ważnym etapem w życiu maluszka.
Instynktownie działa Pani bardzo poprawnie - należy jak najwięcej stymulować rozwój Córki.
Proszę się udać do logopedy, który rozstrzygnie kwestię braku gaworzenia i poradzi jak w jeszcze inny sposób wspomóc maluszka w rozwoju.

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl