Brak reakcji i dziwne zachowanie u 16-miesięcznego dziecka

Moja córeczka ma ponad 16 miesięcy. w sumie odkąd pamiętam martwiłam się o jej zachowanie ale zawsze tłumaczyłam sobie, że każde dziecko rozwija się inaczej, ale przy innym dzieciach widzę, że moje dziecko naprawdę zachowuje się dziwnie. Największym problemem jest zbieranie przez nią wszystkiego co znajdzie na ziemi, nawet pety wyrzucone przez innych, kamienie itp i wkładanie tego do buzi. Ma tak odkąd raczkuje a chodzi już od 4 miesięcy, pozatym nie dociera do niej prawie nic, nawet jej imie.

Mgr Nina Szalas

Opisane przez Panią zachowania są zdecydowanie niepokojące. Warto jeszcze poobserwować czy wyraża emocje: śmieje się, płacze, złości, czy utrzymuje kontakt wzrokowy, czy angażuje inne osoby w swoje aktywności. Niezależnie od wszystkiego warto zgłosić się do specjalisty po pomoc.

Szanowna Pani,

zaburzenia rozwojowe lub ich brak diagnozowane są bezpłatnie w poradni pedagogiczno-psychologicznej, do której Panią zachęcam aby ustalić, na ile Pani obawy mogą być uzasadnione. Polecam także skontrolować słuch u pediatry.

Jedzenie obiektów nie nadających się do jedzenia może świadczyć o pice, zaburzeniu odżywiania towarzyszącemu innym zaburzeniom, niemniej jednak także zdrowe dzieci przejawiają takie zachowania, podyktowane czystą ciekawością, stąd potrzeba uściślenia tego na konsultacji w PPP.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org