Zachowanie 17-miesięcznego dziecka

Witam, mam 17 miesięcznego syna i trochę niepokoi mnie jego zachowanie. Z mężem planujemy wizytę w poradni, ale skoro mogę tu najpierw zadać pytanie to skorzystam. Mój syn czasami tragicznie się zachowuje, krzyczy, płacze bez powodu przez pół dnia, jak się go woła nie reaguje, tylko odchodzi, nawet jak się go zaczepi to nie reaguje. Powtarzane po sto razy "nie wolno" również ignoruje. Potrafi podejść z jakimś przedmiotem i uderzyć mnie lub męża. Czy te zachowania są powodem do niepokoju?

Warto także sprawdzić czy reaguje na swoje imię?, wchodzi w kontakt wzrokowy?, reaguje uśmiechem na uśmiech?, potrafi współdzielić uwagę (pokazuje paluszkiem, sprawdza, czy dorosły patrzy we wskazanym kierunku)? itp. Dodatkowo zachęcam do obserwacji dziecka podczas zabawy (szczególnie w kontekście wszelkich nietypowych zabaw czy zachowań), a także przeanalizowanie rozwoju Maluszka i zdobywania kolejnych umiejętności ( w tym raczkowania, chodzenia, głużenia, gaworzenia i rozwoju mowy). Wszystkie te informacje będą potrzebne podczas diagnostyki Maluszka. Opisane zachowanie jeszcze nie musi świadczyć o zaburzeniach- będzie to zależne od występujących także innych trudności (m.in. tych opisanych w pytaniach). Spotkanie z lekarzem i sprawdzenie na pewno jest wskazane i pomoże.

Witam,
małe dzieci często próbują granic innych ludzi, testują na ile mogą sobie pozwolić zwłaszcza z rodzicami. Myślę, że dobrze byłoby aby pani i mąż zdecydowanie, bez śmiechu mówili dziecku w takiej sytuacji: "Mamusię to boli" i odbierali zabawkę.
Ale wizyta u psychologa dziecięcego nie zaszkodzi, a wręcz powinna państwa uspokoić.
Pozdrawiam