Rozwój 16-miesięcznej córki

witam, pisze poniewaz martwi mnie moja 16msc corka, dziewczynka nie mowi, oczywiscie po swojemu ciagle, czasami sylabuje ma ma albo da da ale nic wiecej. Martwi mnie rowniez to ze zatyka czasami uszy, oraz nie wskazuje paluszkiem, bawi sie drzwiani zamykajac i otwierajac je, a gdy jej przerwe pojawia sie bunt. Z pozytywnych aspektow to: np, odwzajemnia moj usmiech, albo gdy z mezem sie smiejemy z czegos ona rowniez zaczyna sie smiac, i cieszy sie gdy maz wraca do domu. Czy mam sie martwic?

Witam, proszę opisać każde zachowanie dziecka na przestrzeni tygodnia. Ważne jest, jakie zachowania powtarzają się i w jakich sytuacjach. Proponowałabym kontakt z psychologiem i pokazanie mu opisanych zachowań. Dobrze byłoby wykluczyć spektrum autyzmu.

Warto dodatkowo sprawdzić, czy reaguje na swoje imię oraz czy potrafi współdzielić uwagę (np pokazując coś mamie, sprawdza czy mama patrzy w tym kierunku.
Rozwój werbalny przebiega u dzieci różnie. Jeśli chciałaby Pani wesprzeć ja w tym obszarze można skonsultować się z logopedą.

Witam

U Córki występuje opóźniony rozwój mowy. Odnośnie innych opisanych przez Panią zachowań warto skonsultować się w tej sprawie z psychologiem.
Zatykanie uszu może wskazywać na nadwrażliwość dźwiękową, która może zostać zniwelowana podczas terapii integracji sensorycznej.
Zachęcam do dalszych konsultacji, aby rozwiać wątpliwości odnośnie rozwoju dziecka.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl

Witam. Niepokojący jest u Córeczki brak rozwoju mowy (18 miesięczne dziecko powinno wypowiadać ok. 50 słów), brak wskazywania palcem, stereotypowe zabawy (domykanie i otwieranie drzwi), zatykanie uszu. Radziłabym skonsultować dziecko z logopedą specjalizującym się w diagnozie i terapii małych dzieci jak również psychologiem dziecięcym.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl