Czy moje 11-miesięczne dziecko może być autystyczne?

Witam. Moj syn ma 11 miesiecy, nie raczkuje, nie siada sam, nie wstaje. Stwierdzona wiotkosc i asymtria. Ale nie to mnie martwi najbardziej. Syn nie lubi przytulania, dotyku, gdy zblizam.sie twarza do jego twarzy od razu ucieka lub zaczyna mnie bic. Przewijanie to koszmar. Nie smieje sie w glos, nie gaworzy zbyt wiele. Czasem powie mama, tata czesciej. Rozumie polecenia daj, masz, zobacz. Wskazuje paluszkiem i zapamietuje gdzie jest lampa, zegar. Ciagle domaga sie muzyki i tanczy na swoj sposob podskakujac na brzuszku i krecac glowa. Przy zasypianiu macha energicznie glowa na prawo i lewo nawet przez 10min. Usmiecha sie i jest nawet radosny. Lubi bawic sie sam. Od 2 miesiecy nie zrobil postepu w rozwoju. Lekarz porobil badania eeg, ekg... Maly takze czesto sie zlosci, nudzi szybko. Spi normalnie, je takze. Nie powtarza po mnie dzwiekow, nie smiesza go wesole miny, nie lubi laskotania. Najbardziej lubi lezec i tanczyc. Reaguje na imie, choc nie zawsze. Nie wiem do jakiego specjalisty sie udac, czy moje dziecko jest autystyczne? Bardzo sie martwie

Rzeczywiście warto podjąć konsultację ze specjalistą (psychologiem lub psychiatrą dziecięcym). Opisane trudności synka mogą (choć nie muszą) być niepokojące i wskazywać na zaburzenia (np ze spektrum autyzmu, neurologicznymi itp), jednakże musiałby to stwierdzić specjalista po szczegółowym wywiadzie i obserwacji dziecka. Zachęcam do podjęcia kontaktu z lekarzem. Rozwieje wątpliwości i uspokoi Panią, a w razie potrzeby skieruje na odpowiedni rodzaj wspierania rozwoju maluszka.