Bole głowy u dziecka a stres

witam, moje dziecko(lat 10) miewa bóle głowy. od kilku miesięcy było lepiej, obecnie zaś zaczyna się sytuacja bólu głowy. jestem po rozwodzie, juz 6 lat sama wychowuję 3 dzieci. stresu nie brakuje. jak uporać się z problemem? jak radzić sobie z dzieckiem z takimi bólami?syn mam wrażenie odczuwa brak ojca, przez którego czuje się odtrącony, chyba nie umie sobie z tym poradzić. zawsze wydaje się być pogodnym dzieckiem, zadowolonym, nauczyciele nie wierzą, że źle się czuje, a widać faktycznie jego

Mgr Nina Szalas

Warto na początku skorzystać z porady neurologa. Bóle głowy niekoniecznie muszą być związane ze stresem. Jeśli jednak inne powody zostały wykluczone proponuję przyjrzeć się czy i jak syn wyraża emocje, jak odreagowuje stres, przeżywa złość, smutek, strach, czy potrafi je rozpoznać i wyrazić. Może pomóc w tym wizyta u psychologa dziecięcego.

Szanowna Pani,

należałoby w pierwszej kolejności zgłosić się do pediatry i zrobić badania, które wykluczą fizyczne podłoże dolegliwości.

Jeśli syn nie będzie przejawiał żadnej choroby fizycznej, wówczas warto umówić go do poradni pedagogiczno-psychologicznej i omówić, czy ma to podłoże w psychice oraz co dalej, jeśli tak.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org