Rozwój 10-miesięcznej córki

Martwie sie o rozwoj10miesiecznej corki(korygowany9)małą nie byla nigdy gadaula ale kilka razy syszalam baba dziadzia itp.pozniej piszczala krzyczala pozniej bleble a teraz wola kazdego e!a! i niekiedy mniam mniam i niekiedy mam wrazenia ze chce powiedziec a nie moze i wypuszcza powietrze.na pewno slyszy robi kosi kosi papa patrzy na osobe o ktora pytam.siada samodzielnie unosi pupe na sekunde na czworaka i skacze do przodu jak zaba.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Z opisu wynika że wszystko jest w porządku. Każde dziecko jest inne i ma swój rytm rozwoju. Nie wszystkie nowe umiejętności dziecko musi nabywać zgodnie z podręcznikami. W celu pełnej oceny rozwoju dziecka, powinna Pani skonsultować się z pediatrą.

Z opisu nie dostrzegam powodów do obaw. Rozwój nie dzieci przebiega liniowo, czasem bywa naturalny regres, a zmiany bywają kumulacyjne.

Szanowna Pani, To zrozumiałe, że martwi się Pani o swoje dziecko, każdy rodzic chciałby żeby jego maluszek rozwijał się prawidłowo. Chciałabym Panią uspokoić, biorąc pod uwagę Pani opis, że w rozwoju Pani dziecka nie ma na ten moment żadnych przesłanek by twierdzić, że coś jest nie tak. Przede wszystkim dzieci rozwijają się skokowo a nie liniowo. Po drugie bardzo często w ich rozwoju występują regresy. Dziecko może nauczyć się jakiejś nowej czynności a za jakiś czas nie potrafić tego wykonać po czym znów wraca do wcześniej zdobytych umiejętności. To wszystko jest bardzo częste w rozwoju dziecka. Proszę spokojnie obserwować dziecko. Jeśli za 5-6 miesięcy nic się nie zmieni proszę skonsultować problem z pediatrą. Pozdrawiam, Monika Wysota