10-miesięczne dziecko nie wskazuje palcem

Witam,

mam obawy o rozwój mojego 10-miesięcznego synka, tzn. nie wskazuje palcem czego chce, jest dość pobudliwy, mało gaworzy, mówi czasami ma-ma, często ba-ba, pa-pa, ale więcej krzyczy piszczy i śpiewa. Lubi się przytulać, leżeć na brzuszku mamy, czy taty, ale co najbardziej mnie niepokoi, to to, że ma mały kontakt wzrokowy z nami rodzicami. Nie potrafi się skupić na naszych twarzach, tzn. jak coś do niego mówimy patrzy wszędzie, ale nie na nas. Nie wiem czy w tym wieku to jeszcze normalne, no chyba, że mu śpiewam i tulę do siebie, to wtedy patrzy i się śmieje w niebogłosy. Po prostu jest to dla niego zabawne. Jak jest w wózku na spacerze i robię mu a ku-ku to też potrafi mi patrzeć w twarz, ale nigdy w domu i jak obca osoba coś do niego mówi, to też patrzy i się uśmiecha i robi taką minkę, jakby się wstydził. Cieszy się na nasz widok, jak mąż wraca z pracy i woła go, to się uśmiecha, reaguje na swoje imię, tylko wtedy jak jest w chodziku i wózku.

Co też jest dla mnie dziwne, nie robi kosi, kosi mimo tego, że pokazuje mu to prawie od urodzenia, ale za to pa-pa załapał od razu po 1 dniu, zabawki go mało interesują, woli kabelki, szafki, szuflady, ścierki i lusterko często się ogląda i się śmieje. Cieszy się na inne dzieci. Proszę mi napisać czy to zachowanie nie zwiastuje jakieś choroby? Strasznie się martwię, to moje pierwsze dziecko, więc nie mam porównania. Jeszcze jedno, moje dziecko ma kontakt z neurologiem, bo było podejrzewane o wodogłowie, za dużą główkę miał. Usg mózgu i lekarz powiedział, że nie ma uszkodzeń i że Pawełek z punktu neurologicznego jest zdrowy.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Witam

Jak każda mama jest Pani zaniepokojona rozwojem swojego dziecka. Proszę pamiętać, że jest on sprawą indywidualną, jedne umiejętności dziecko nabywa szybciej, inne wolniej. Pawełek jest jeszcze malutki i wiele z nich dopiero się kształtuje. W tym wieku, nikt nie da Pani gwarancji, że rozwój będzie prawidłowy lub pojawią się nieprawidłowości. Dobrze jest obserwować dziecko, w dostępnych gazetach, książkach sprawdzać, jakie zachowania są właściwe dla danego wieku i czy w tym czasie mniej-więcej się pojawiają.

Wskazywanie palcem pojawia się koło 9 mż, także jeszcze nie ma powodów do niepokoju, a może syn wskazuje całą rączką? W rozwoju mowy, ważne jest, by gaworzenie, wypowiadane słowa przybywały, były adekwatne i nie zanikały. Pisze pani, że w czasie śpiewania, zabawy w a-kuku synek patrzy, cieszy się na widok bliskich, uśmiecha się, przytula się do was, robi pa-pa, jest zainteresowany dziećmi, ciekawi go odbicie w lustrze - te zachowania nie wskazują na autyzm. Często właśnie szuflady, domowe sprzęty są dla dziecka ciekawsze niż zabawki.

Warto umówić się z okulistą, aby wykluczyć wadę wzroku. Jeśli dalej będzie się Pani niepokoiła, to proszę porozmawiać z pediatrą, który na podstawie obserwowanych zachowań będzie mógł ocenić rozwój synka.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Myślę,że gdyby działo się coś niepokojącego w rozwoju dziecka to zwróciłby na to uwagę neurolog. Proszę dużo dziecku czytać, opowiadać, pokazywać ilustracje, zachęcać do zabaw, mówienia. Jeśli jednak będzie Pani się martwić to proszę skonsultować się z lekarzem na kolejnej wizycie i ewentualnie umówić z psychologiem. Wtedy na pewno dowiecie się więcej i uspokoicie.
Pozdrawiam AM