Witam! 2-letnie dziecko powinno umieć wypowiadać proste zdania, a słownik 2-latka może zawierać około 300 słów. Proszę zatem nie zwlekać, tylko niezwłocznie udać się do specjalisty logopedy.
Witam,
najlepiej będzie jeśli znajdzie Pani logopedę/neurologopedę specjalizującego się w zakresie wczesnej interwencji, który oceni również stan funkcjonowania aparatu artykulacyjnego dziecka. Zdarza się, że nieprawidłowy rozwój mowy u dziecka wynika np. z nieodpowiedniego sposobu pielęgnowania czy żywienia malucha. Na pewno nie należy zwlekać.
Normy dla tzw. mowy czynnej są dosyć szerokie, ponieważ różnice w mowie pomiędzy dwulatkami są znaczne. Niektóre będą już płynnie mówiły kilkuwyrazowe zdania, inne pojedyncze słowa. Różnice wynikają zarówno z czynników genetycznych (czy w rodzinie ktoś późno zaczął mówić?), jak i środowiskowych (może za dużo Państwo "zgadują", nie mobilizują dziecka do wysiłku?).
Szeroka norma, według Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej, jest taka, że do końca 24 miesiąca życia dziecko powinno powtórzyć znane słowo, gdy je o to poprosimy, powinno mówić "nie", powinno wyrażać jakimś słowem (dziecięcym, np. "da" lub "am") swoje potrzeby. Łączenie słów w dwuwyrazowe zdania powinno się pojawić do końca 26 miesiąca życia. Niekoniecznie musi używać 100 słów (choć wiele dwulatków potrafi).
Dokładną diagnozę może postawić psycholog dziecięcy. Oceni zdolność rozwiązywania prostych problemów, sprawność manualną, stopień dojrzałości społecznej i emocjonalnej, zakres rozumienia słów. Zachęcam do konsultacji. Z logopedą również. Nie tylko zdiagnozują dziecko, ale także zaproponują odpowiednie dla niego ćwiczenia.
http://www.krakowpsycholog.com.pl/
Witam. 2 letnie dziecko (jak podają źródła naukowe) powinno już wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani 2-letnia Córka mówi pojedyncze słowa i nie wypowiada się zdaniami, zatem słusznie otrzymała Pani zalecenie od pediatry konsultacji logopedycznej. Córka mówi zdecydowanie za mało. Czynnikiem obciążającym może (ale nie musi) być sepsa. Logopeda specjalizujący się w terapii małych dzieci nie tylko zbada rozwój mowy, sprawność artykulatorów, warunki anatomiczne jamy ustnej, ale też określi, czy w prawidłowy sposób przebiega rozwój poznawczy dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein
http://www.logo-ped.gda.pl/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Mały zasób słów u trzylatki – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Brak mowy u 2-latki a wskazania do wizyty u logopedy – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Czy powinnam się martwić, ze 2,5-letnie dziecko nie mówi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Podstawowe słowa u 2-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Nierozwinięta mowa u 30-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Pojedyncze słowa u trzyletniego dziecka – odpowiada Piotr Bochański
- Opóźnienie mowy u 2-latka – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
- Niewielki zasób słów u 2,5-latki – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Rozwój mowy u 16-miesięcznego syna – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Alalia a problem z rozumieniem słów, wymawianie pojedynczych samogłosek i agresja u 27-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Alalia - przyczyny, objawy, leczenie
Alalia to jedno z zaburzeń logopedycznych. Pojawia
Opóźniony rozwój mowy
Opóźniony rozwój mowy dziecka to częsta przyczyna
Kappacyzm - przyczyny, rodzaje, objawy, metody leczenia. Kiedy dziecko nie mówi k oraz ki, ćwiczenia logopedyczne, kappacyzm u dorosłych
Kappacyzm to jedna z najczęściej pojawiających się