Zasób 10 słów w słowniku 2-latki

witam. moja corka przy bilansie dwulatka dostala skierowanie do logopedy,poniewaz mowi tylko z 10 slow. Czy to prawda ze dwulatek powinien laczyc juz slowa ze soba i znach ich okolo 100??? dodam ze corka przeszla sepse czy to moze byc przyczyna opoznienia mowy? (przeszla ja gdy miala 8 miesiecy) jak pomoc jej w nauce mowienia?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! 2-letnie dziecko powinno umieć wypowiadać proste zdania, a słownik 2-latka może zawierać około 300 słów. Proszę zatem nie zwlekać, tylko niezwłocznie udać się do specjalisty logopedy.

Witam,
najlepiej będzie jeśli znajdzie Pani logopedę/neurologopedę specjalizującego się w zakresie wczesnej interwencji, który oceni również stan funkcjonowania aparatu artykulacyjnego dziecka. Zdarza się, że nieprawidłowy rozwój mowy u dziecka wynika np. z nieodpowiedniego sposobu pielęgnowania czy żywienia malucha. Na pewno nie należy zwlekać.

Normy dla tzw. mowy czynnej są dosyć szerokie, ponieważ różnice w mowie pomiędzy dwulatkami są znaczne. Niektóre będą już płynnie mówiły kilkuwyrazowe zdania, inne pojedyncze słowa. Różnice wynikają zarówno z czynników genetycznych (czy w rodzinie ktoś późno zaczął mówić?), jak i środowiskowych (może za dużo Państwo "zgadują", nie mobilizują dziecka do wysiłku?).
Szeroka norma, według Monachijskiej Funkcjonalnej Diagnostyki Rozwojowej, jest taka, że do końca 24 miesiąca życia dziecko powinno powtórzyć znane słowo, gdy je o to poprosimy, powinno mówić "nie", powinno wyrażać jakimś słowem (dziecięcym, np. "da" lub "am") swoje potrzeby. Łączenie słów w dwuwyrazowe zdania powinno się pojawić do końca 26 miesiąca życia. Niekoniecznie musi używać 100 słów (choć wiele dwulatków potrafi).
Dokładną diagnozę może postawić psycholog dziecięcy. Oceni zdolność rozwiązywania prostych problemów, sprawność manualną, stopień dojrzałości społecznej i emocjonalnej, zakres rozumienia słów. Zachęcam do konsultacji. Z logopedą również. Nie tylko zdiagnozują dziecko, ale także zaproponują odpowiednie dla niego ćwiczenia.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Witam. 2 letnie dziecko (jak podają źródła naukowe) powinno już wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani 2-letnia Córka mówi pojedyncze słowa i nie wypowiada się zdaniami, zatem słusznie otrzymała Pani zalecenie od pediatry konsultacji logopedycznej. Córka mówi zdecydowanie za mało. Czynnikiem obciążającym może (ale nie musi) być sepsa. Logopeda specjalizujący się w terapii małych dzieci nie tylko zbada rozwój mowy, sprawność artykulatorów, warunki anatomiczne jamy ustnej, ale też określi, czy w prawidłowy sposób przebiega rozwój poznawczy dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/