Podstawowe słowa u 2-latka

Witam moje dziecko nie dawno skaczylo 2 latka i zna tylko podstawowe slowa mama tata itd. Czy mam sie martwic ze jest cos nie tak czy poprostu dac mu czas? Bo niektore dzieci w jego wieku potrafia wiecej mówić. Dziekuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam.
Według źródeł naukowych 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Dziecko ukończyło 2 lata i wypowiada tylko podstawowe słowa, ma zatem opóźnienie rozwoju mowy. Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl

W tym wieku dziecko potrafi wymówić.: p, b, t, d, m, ś, a czasem nawet ć). Pozostałe dźwięki zastępuje innymi o zbliżonym miejscu artykulacji, łatwiejszymi w wymowie. Może mieć w swoim słowniku około 50 słów, które potrafi powiedzieć, oraz znacznie więcej tych, które rozumie. Dziecko w tym wieku potrafi nazwać domowników, otaczające go zabawki, fascynujące go przedmioty, zwierzęta oraz proste czynności. Jednak rozwój tych umiejętności jest indywidualny i różnie przebiega u różnych dzieci. Radziłabym skonsultować się z logopedą, który po zbadaniu dziecka zobaczy jak faktycznie wygląda mowa i w razie problemów zaleci odpowiednie ćwiczenia. Proszę nie zwlekać z wizytą, na pewno nie należy uznawać popularnej opinii, że "dziecko ma jeszcze czas", lepiej wcześniej sprawdzić czy wszystko jest w porządku.
Pozdrawiam