Zaburzenia mowy u 18. miesięcznego dziecka

18msc dziecko mowi tylko po swojemu,ewentualnie "mama,tata, baba,dada,am am" i to baaaardzo trzeba je poprosić by to powiedziało. Duzo rozumie,ale często udaje,ze nie słyszy. Czy powinnismy sie martwić? Czy spokojnie czekać?

Witam.

Tak zwane "normy rozwojowe" często odstępują od normy; niektóre etapy rozwoju funkcji intelektualnych (takich jak posługiwanie się mową) przechodzą szybko, żeby później rozwój się spowolnił; inne etapy początkowo trwają długo, żeby kolejne mogły przyspieszyć.
Trzeba się przyglądać i stymulować rozwój dziecka różnymi ćwiczeniami. Ale to w wypadku każdego dziecka - nie tylko gdy istnieją obawy o rozwój. Jakby wątpliwości dotyczące rozwoju się nasilały, zachęcam do kontaktu z psychologiem dziecięcym lub logopedą.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Nie ma jak na razie powodów do obaw - tak jak pisze Pan mgr Rafał Czarny, niektóre funkcje rozwijają się szybciej, na inne należy poczekać trochę dłużej. Mowa u dzieci może rozwijać się nawet do 2-2,5 roku życia! To, co jednak jest najważniejsze w tej sytuacji to Państwa praca z dzieckiem - proszę do niego dużo mówić i to tak, aby moglo widzieć ruch warg. Dzięki temu dziecko będzie powoli naśladowało rodziców, a przez to zacznie także szybciej podejmować próby wymawiania słów.
Jeśli jednak minie trochę czasu, a nie zauważy Pani zmiany - polecam udać się do psychologa dziecięcego. Pozdrawiam!

Można skonsultować się z logopedą, po zbadaniu maluszka i ocenie problemu będzie można wdrożyć proste i łatwe ćwiczenia

Dzień dobry.
Według źródeł naukowych 1,5 roczne dziecko wypowiada już około 50 słów i próbuje łączyć dwa wyrazy. Jeśli dziecko mówi tylko po swojemu, wypowiada kilka słów, może warto byłoby skonsultować Dziecko z logopedą specjalizującym się w diagnozie i terapii małych dzieci.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl