Witam serdecznie,
rozwój mowy (jak i wszelkich sfer rozwoju dziecka) przebiega swoim tempem. Występują "normy rozwojowe", ale nie należy przykładać do nich szczególnej wagi - często się zdarza, że dzieci pomijają jakiś etap rozwoju od razu przeskakując do kolejnego (dotyczy to najczęściej motoryki, ale też umiejętności intelektualnych).
Z tego, co Pani napisała, nie ma czym się martwić. Pani syn nie zaczął mówić wcześnie, ale nie można też powiedzieć, że "się opóźnia". Rozwija się swoim tempem i na tyle, na ile pozwalają mu bodźce z zewnątrz.
Jeśli chce Pani pomóc dziecku się rozwijać (szczególnie w rozwoju tzw. mowy czynnej - czyli kreowania swoich wypowiedzi) to wchodzenie w jak najczęstszą komunikację z nim. Można to robić poprzez różne zabawy, czytanie bajek, pytania "co to jest". Nie należy również ignorować spontanicznych wypowiedzi (nawet jednosłownych lub dźwiękowych) dziecka: dobrze jest wejść w kontakt i dopytać o co mu chodziło, uśmiechnąć się, pogłaskać, pochwalić.
Rozwieję również wątpliwości: media-baby TV i bajki nie spowalniają rozwoju. Nie ma powodów, żeby ich zabraniać czy zakazywać. Stymulują jednak rozwój innych funkcji niż wytwarzanie mowy (przede wszystkim dlatego, że dziecko nie wchodzi w kontakt "z bajką" i wszelkie próby, które dziecko może czynić są bezskuteczne). Dla równoważnego rozwoju różnych sfer intelektualnych konieczne są różne zabawy i aktywności - nie tylko bajki w tablecie.
Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Witam,
Proszę ograniczyć oglądanie bajek i korzystanie z multimediów przez syna. Dziecko w tym wieku potrzebuje zabaw manualnych, graficznych, może Pani nadal wprowadzać wyrażenia dźwiękonaśladowcze, czytać bajki itd. Jeżeli ma Pani wątpliwości proszę skonsultować się z logopedą, na pewno dostanie Pani zestaw ćwiczeń usprawniających artykulatory i stymulujących rozwój mowy dziecka.
Pozdrawiam
Aleksandra Karlik
Przypuszczam,że dziecko patrząc na TV naśladuje również język angielski, który słyszy w bajkach, mogę to wywnioskować po podanych przykładach. psycholog ma rację nie widząc zaburzeń. Nie da się przyspieszyć rozwoju mowy dziecka, gdyż przebiega on etapami i jest ściśle związany z rozwojem sprawności motorycznej, sprawności buzi, czyli tzw.aparatu artykulacyjnego i rozwojem umysłowym dziecka. Środowisko powinno być stymulujące dla dziecka, ale nie należy ani bombardować dziecka nadmiarem bodźców, ani zubażać tych bodźców. Zawsze korzystnym środowiskiem jest grupa rówieśnicza.
Dzień dobry.
Według źródeł naukowych 1,5 roczne dziecko wypowiada już około 50 słów, 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Synek niedługo kończy dwa lata i mówi zaledwie kilkanaście słów. Każda godzina spędzona przed odbiornikiem telewizyjnym, czy tabletem wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Psychologowie już od dawna wskazują na niekorzystny wpływ korzystania z telewizji czy tabletów na najmłodszych. Oto, jakie wymieniają największe zagrożenia: agresywne dźwięki oraz migoczący ekran prowadzą do rozstroju systemu nerwowego, stałe odbieranie intensywnych bodźców wzrokowych i słuchowych zmusza system nerwowy do ciągłej pracy, co skutkuje zmęczeniem, czas poświęcony na oglądanie telewizji to czas „zabrany” innym zajęciom, między innymi aktywnościom ruchowym, których dziecko w wieku do dwóch lat powinno mieć dużo. Proszę wykluczyć tv / tablet z życia Synka.
Radziłbym udać się z Dzieckiem na konsultację do logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci.
Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Rozwój mowy u 16-miesięcznego syna – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak mogę wspomóc rozwój mowy u dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Brak mowy u 21-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Marlena Kwiatkowska
- Zaburzenia mowy u 19-miesięcznego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Brak rozwoju mowy u 3-letniego dziecka – odpowiada Mgr Joanna Gałczyńska-Adamiak
- Czy powinnam się martwić, ze 2,5-letnie dziecko nie mówi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy możliwe, że to przez brak stymulacji rozwoju synek wykazywał objawy autyzmu? – odpowiada Lek. Karina Kachlicka
- Czy te zaburzenia mowy u dziecka muszą być leczone? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Wkładanie przedmiotów do buzi przez 2-latka a opóźniony rozwój mowy – odpowiada Mgr Bohdan Bielski
- Rozwój mowy u 10-miesięcznego syna – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski