Jak poradzić sobie z małomównością u dziecka?

WItam. Syn ma 3 lata i 5 miesiecy. Bardzo mało mówi. Jego słowa to mama, tata, pić, nie, buty, kaka (kaczka), pis (pies), siusiu, mleko, daj to, chodz tu, nie ma, nie mam, mam, oko, ucho. Duzo mowi (niezrozumiale nawet dla mnie) po swojemu. wydaje niektóre dżwieki naśladowcze. Nie buduje zdań dłuższych niz 2-3 wyrazy. Rozumie bardzo dużo poleceń i jeżeli ma chęć to je wykonuje. Robi siusiu na nocniku lub w toalecie z dodatkową deską. Potem spłukuje to co zrobił, myje ręce i buzie i potem wyciera o ręcznik. Uwielbia tańczyć. Chcę z nim iść do logopedy w najblizszym czasie, jednak zastanawiam się, czy z taką małomównością poradzi sobie w przedszkolu i czy porozumie się z dziećmi i nauczycielkami. Chcę zeby uczeszczał od września. Co robić, jak mu pomóc?

Witam
Proponuję zgłosić się po poradę do najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wizyta jest bezpłatna. Psycholog zdiagnozuje poziom rozwoju psychofizycznego u dziecka , ewentualnie zaleci terapię logopedyczną, być może zajęcia WWR/wczesnego wspomagania rozwoju/ o ile będzie to konieczne. Ale o tym zdecyduje psycholog , logopeda w trakcie badania diagnostycznego.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Dzień dobry. Według źródeł naukowych dziecko, które ukończyło 3 lata, wypowiada już ponad 500 - 1000 słów i buduje zdania. Z tego, co Pani pisze Syn wypowiada kilkanaście słów i czasem buduje krótkie zdania, zaś mówi głównie niezrozumiale. Niepokojące jest także to, iż Synek nie wykonuje wszystkich poleceń, a tylko niektóre - "jeżeli ma chęć, to je wykonuje".
Radziłbym udać się niezwłocznie z Synem na konsultację do logopedy najlepiej specjalisty neurologopedy. W przedszkolu może być bardzo duży problem z komunikowaniem się, dziecko będzie niezrozumiałe dla rówieśników, jak i dla kadry, co może budzić frustrację u dziecka. Poza tym opóźniony rozwój mowy, a taki prezentuje Synek będzie rzutować na ogólny rozwój inelektualny. Potrzebna będzie terapia logopedyczna / neurologopedyczna oraz prawdopodobnie przed jej rozpoczęciem badanie słuchu, by wykluczyć niedosłuch, który może wpływać na opóźniony rozwój mowy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu http://www.logo-ped.gda.pl