Czy mogę podać 3-letniemu dziecku ten lek?

3 letnie dziecko nagle zaczelo sie jakac i bardzo sie denerwuje tym ze nie moze czegos powiedziec. Do tej pory chlopiec mowil niewyraznie ale plynnie. Czy moge podac mu neospasmine?

Redakcja abcZdrowie

Witam, producent leku nie zaleca stosowania go u dzieci poniżej 12. roku życia, zwłaszcza że preparat zawiera etanol – alkohol. To nie jest również rozwiązanie problemu. Zatem odradzam podawanie jakichkolwiek leków uspokajających dziecku w tym wieku bez porozumienia z lekarzem. Jąkanie często jest etapem w rozwoju – tzw. jąkanie rozwojowe, wówczas po pewnym czasie ustępuje i nie jest objawem niczego złego. Z kolei jąkanie patologiczne powstaje w wyniku przedłużającego się jąkania rozwojowego, jednak diagnozę może postawić logopeda, on również decyduje o dalszym postępowaniu. Serdecznie zachęcam do zapoznania się ze zdaniem naszego eksperta – logopedy w odpowiedzi na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nagle-jakanie-u-3-latka. O możliwych przyczynach zaburzeń mowy u dzieci przeczyta Pani również w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mowy-u-dzieci. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.