Czy możliwy jest autyzm u 7-latka?

Witam. Synek 7 lat jest dzieckiem bardzo wrażliwym, nie rozumie żartów i przenośni. Wszystko bierze na dosłownie. Również jego mimika twarzy jest taka sztuczna, uśmiecha się sztucznie kiedy się go o to poprosi. Bardzo przywiązuje się do przedmiotów. Uwielbia matematykę, dodaje i odejmuje w pamięci do 50, samochody i wszystko co jest związane z motoryzacją. Może godzinami o tym rozmawiać. Jeśli się z nim rozmawia, często zmienia temat na to co go interesuje, wtedy widać , że rozmowa o tym sprawia mu przyjemność. Nie lubi zmian, uwielbia rutynę, ta sama wędlina na kolację, ta sama w kółko bajka, układanie puzzli zaczyna od tego samego elementu. Syn jest również nadwrażliwy sensorycznie. Zaczął mówić w wieku 5 lat po intensywnej terapii logopedycznej( neurolog stwierdził afazję). Syn teraz ładnie mówi ma bogaty zasób słów, jego mowa jest taka trochę jak dorosłego człowieka, nietypowa dla dziecka w jego wieku. Zastanawiam się czy syn może mieć autyzm lub ZA?

Witam! Warto udać się z synem do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w swoim mieście. Po Pani opisie bardzo prawdopodobne jest, że syn może mieć zaburzenia rozwojowe w postaci ZA, jednak żeby to stwierdzić konieczna jest wizyta u specjalistów: psycholog, pedagog, neurologopeda, psychiatra, neurolog. Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Z opisu wynika, iż można zastanawiać się nad ZA. Chyba nie ma co zwlekać tylko zacząć od wizyty u psychologa czy psychiatry, który przyjrzy się dziecku. Proszę też poprosić o przygotowanie opinii ze szkoły by specjaliści wiedzieli jakie jest funkcjonowanie dziecka na lekcjach i wśród rówieśników.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu