Na co wskazuje to drapanie skóry przy autyzmie?

Mam zdiagnozowane tylko ADHD. Ale słyszałam od kilku psychiatrów że wyglądam im na osobę ze spektrum autyzmu. Od dziecka też wiedziałam że mam inne czucie (przez co myślałam że mam jakiś dar czy coś) więc jakby zaburzen integracji sensorycznej nie da się u mnie wykluczyć. Ale ostatnio mam ogromny problem który kumuluje moje wszystkie problemy. Wystarczy jeden bodziec (światło zapach sytuacja co kolwiek co mi nie pasuje) i dostaje potężnego ataku i sensorycznego i derealizacji depersonalizacji mam w głowie myśli żeby zrobić coś sobie bądź randomowym osobom ORAZ DRAPIĘ SIE NIEUMYŚLNIE. Ostatnie na prawdę mnie obawia, mam całe zdarte ręce do krwi nie wiem co robić nie wiem czy mówić psychiatrze u którego się lecze czy po prostu mi to minie . Dodam też że po tych "atakach" mam ogromne depresyjne stany
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Opisane przez Panią objawy, takie jak drapanie się do krwi w odpowiedzi na bodźce sensoryczne, mogą wskazywać na poważne problemy związane z integracją sensoryczną oraz reakcjami na przeciążenie sensoryczne. W przypadku osób ze spektrum autyzmu, takie reakcje są stosunkowo częste i mogą być wywoływane przez nadwrażliwość na bodźce, co prowadzi do skrajnego dyskomfortu i konieczności fizycznej reakcji, aby poradzić sobie z tą nadmierną stymulacją.



Drapanie się do krwi może być formą autoagresji, która jest reakcją na przeciążenie sensoryczne i emocjonalne. Może to być sposób, w jaki Pani organizm próbuje radzić sobie z przytłaczającymi bodźcami i silnymi emocjami. Tego rodzaju reakcje są częste u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale również mogą występować u osób z ADHD, szczególnie jeśli mają trudności z regulacją emocji i integracją sensoryczną.



Bardzo ważne jest, aby poinformować swojego psychiatrę o tych objawach. Psychiatra będzie w stanie ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie metody leczenia oraz wsparcia. Może to obejmować terapię behawioralną, terapię zajęciową, specjalistyczne techniki zarządzania stresem i emocjami, a także dostosowanie leków, jeśli to konieczne. W niektórych przypadkach może być również pomocne przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych w kierunku spektrum autyzmu.



Ponadto, warto rozważyć wizytę u terapeuty zajęciowego, który specjalizuje się w integracji sensorycznej. Taki specjalista może pomóc Pani zidentyfikować specyficzne bodźce, które wywołują ataki, i opracować strategie radzenia sobie z nimi.



Nie należy ignorować tych objawów, ponieważ mogą one prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Wczesne zidentyfikowanie problemu i wdrożenie odpowiednich interwencji może znacznie poprawić jakość życia i zmniejszyć częstość oraz nasilenie ataków. Proszę nie zwlekać z konsultacją z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty