Opisane przez Panią objawy, takie jak drapanie się do krwi w odpowiedzi na bodźce sensoryczne, mogą wskazywać na poważne problemy związane z integracją sensoryczną oraz reakcjami na przeciążenie sensoryczne. W przypadku osób ze spektrum autyzmu, takie reakcje są stosunkowo częste i mogą być wywoływane przez nadwrażliwość na bodźce, co prowadzi do skrajnego dyskomfortu i konieczności fizycznej reakcji, aby poradzić sobie z tą nadmierną stymulacją.
Drapanie się do krwi może być formą autoagresji, która jest reakcją na przeciążenie sensoryczne i emocjonalne. Może to być sposób, w jaki Pani organizm próbuje radzić sobie z przytłaczającymi bodźcami i silnymi emocjami. Tego rodzaju reakcje są częste u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale również mogą występować u osób z ADHD, szczególnie jeśli mają trudności z regulacją emocji i integracją sensoryczną.
Bardzo ważne jest, aby poinformować swojego psychiatrę o tych objawach. Psychiatra będzie w stanie ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie metody leczenia oraz wsparcia. Może to obejmować terapię behawioralną, terapię zajęciową, specjalistyczne techniki zarządzania stresem i emocjami, a także dostosowanie leków, jeśli to konieczne. W niektórych przypadkach może być również pomocne przeprowadzenie dodatkowych badań diagnostycznych w kierunku spektrum autyzmu.
Ponadto, warto rozważyć wizytę u terapeuty zajęciowego, który specjalizuje się w integracji sensorycznej. Taki specjalista może pomóc Pani zidentyfikować specyficzne bodźce, które wywołują ataki, i opracować strategie radzenia sobie z nimi.
Nie należy ignorować tych objawów, ponieważ mogą one prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Wczesne zidentyfikowanie problemu i wdrożenie odpowiednich interwencji może znacznie poprawić jakość życia i zmniejszyć częstość oraz nasilenie ataków. Proszę nie zwlekać z konsultacją z lekarzem, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i leczenie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to może być na przykład oznaka autyzmu? – odpowiada Mgr Anna Karowicz
- SI i cechy autystyczne a autyzm – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- W jaki sposób leczyć osoby dorosłe z autyzmem? – odpowiada Mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz
- Leczenie dorosłych chorych na autyzm – odpowiada Mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz
- Chodzenie na palcach u dziecka z autyzmem – odpowiada Lek. Jerzy Bajko
- Wrażliwość na światło a zespół Aspergera u 9-latka – odpowiada Mgr Agnieszka Nowogrodzka
- Czy moje 2-letnie dziecko ma autyzm? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Początku autyzmu u dziecka – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Podejrzenie autyzmu u dziecka – odpowiada Mgr Danuta Michalczyk
- Czy po szczepionce na świnkę, odrę i różyczkę dziecko może zachorować na autyzm ? – odpowiada Mgr Anna Tońska-Szyfelbein
artykuły
Rehabilitacja dzieci z autyzmem
Autyzm jest złożonym schorzeniem neurologicznym ch
Zaburzenia integracji sensorycznej - integracja sensoryczna, przebieg, przyczyny, objawy, terapia
Zagadnienie zaburzeń integracji sensorycznej dotyc
Labilność emocjonalna u dzieci i dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie
Labilność emocjonalna, inaczej niestabilność emocj