Dlaczego 4-letnia córka mojego partnera bije się po głowie?

Dlaczego 4-letnia córka mojego partnera bije się po głowie? Czytałam trochę w internecie i prawie wszystkie syndromy ADHD są u niej zauważalne. Jej mama nie widzi nic złego w jej zachowaniu a ja nie wiem jak sobie z nią poradzić. Proszę o pomoc.

Witam. Jeśli są u córki Pani partnera zauważalne symptomy ADHD, to warto byłoby zdiagnozować dziecko pod tym kątem. Jednakże czasem zaburzenia SI (zaburzenia przetwarzania sensorycznego) mają podobne objawy, jak ADHD (bicie się po głowie może być jednym z objawów zaburzeń SI), dlatego sugerowałabym również diagnozę w kierunku zaburzeń przetwarzania sensorycznego.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Bicie się to rodzaj autoagresji. Dziecko zapewne rozładowuje napięcie, nie może poradzić sobie z jakimiś emocjami. Musi być spokój, zapewnione poczucie bezpieczeństwa, przewidywalność dnia. Najlepiej okazywać dziecku zainteresowanie, bawić, poświęcać efektywnie czas, dać uwagę. Sytuacja jest trudna z uwagi na rozstanie rodziców.