Moja córka gryzie - dlaczego?

Witam, moja córka ma niespełna 2 latka i już trzy razy ugryzła w żłobku dzieci, bardzo lubi chodzić do żłobka, nie jest to problemem. Kilka dni temu mnie też ugryzła. Jedyną czułością, którą okazuje, to przytulanie się, nie lubi buziaków. Mam też starszą córkę 6-letnią i czasami zdarza się, że ją też chce ugryźć, ale starsza córka potrafi jakby ubiec ją i uciec. Boję się, że wyrzucą ją z tego powodu ze żłobka. Nie wiem, jak wpłynąć na to, żeby tego nie robiła. Mówię jej, że nie wolno, ale do niej jakby to nie dociera, nie słucha tego, co się do niej mówi. Martwi mnie też to, że nie lubi dawać buziaków, kiwa głową, że nie i odpycha mnie. Starsza córka jest od małego pieszczochem i dla mnie to trochę dziwne, że dziecko 2-letnie nie lubi takich czułości, czasem jak ją przytulam, to też mnie odpycha. Jak przychodzę po nią do żłobka, to biegnie do mnie i rzuca mi się na szyję i tak chwilę stoimy, i potem już jej nie obchodzę dalej. Jak mam wpłynąć, żeby moje dziecko nie gryzło, polubiło przytulanie się i buziaczki?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Na podstawie tak krótkiego listu trudno mi odpowiedzieć, dlaczego Pani córeczka zachowuje się właśnie w taki sposób. Często dzieci biją, gryzą lub przejawiają inne zachowania agresywne dlatego, żeby zwrócić na siebie uwagę, nie umieją inaczej wyrazić emocji albo nie potrafią komunikować się inaczej niż poprzez negatywne zachowanie.

Proszę wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby dziecka, być może nie ma potrzeby okazywać uczuć w wylewny sposób, co nie jest jednoznaczne z tym, że nie potrzebuje czułości, przytulania itp.

Najlepiej zrobi Pani, jeśli uda się z córeczką do psychologa dziecięcego, aby przede wszystkim poznać prawidłowości rozwojowe, typowe dla wieku oraz aby otrzymać poradę i zasady opanowania takiego zachowania maluszka:)
Psycholog na pewno pozwoli zrozumieć przyczyny zachowania córeczki oraz podejmie najwłaściwsze działania terapeutyczne:)

Pozdrawiam

Witam. To, że Pana Córeczka lubi gryźć innych, nie lubi zaś dostawać buziaków i być przytulana, być może wynika z zaburzeń przetwarzania sensorycznego (zaburzeń SI). Sugerowałabym konsultację u terapeuty SI.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/