Czy to może być autyzm?

Witam serdecznie.

Mam córeczkę, która niedawno skończyła roczek. Jest z reguły towarzyska i często się uśmiechnięta. Bardzo lubi się przytulać, często chce na ręce. Mówi mama, tata, baba, itp. Martwią mnie jednak pewne jej zachowania. Córeczka lubi się bujać i jak tylko usłyszy jakąkolwiek muzykę od razu tańczy. Czasemi lubi położyć się na podłogę i wtegy wygina się w różne strony, mówimy wtedy, że zachowuje się jak kotek. Czasem zaczyna kręcic się wokół aż zakręci jej się w głowie. Poza tym jak np. siedzi i poczuje, że czegoś dotyka z tyłu głową np. ścianę czy tył kanapy to zaczyna specjalnie uderzać. Do tego często się denerwuje jak coś np. chce i tego nie dostanie i wówczas pręży się, wygina, oczywiście płacze i albo uderza głową np. w podłogę, albo kogoś bije tego kto jest pod ręką. Pamietam, że od zawsze była nerwowa, jak np. mając ok. 6-7 miesięcy jakaś zabawka jej nie podpasowała, to od razu nią rzucała. Dodam, że mam już starszą córkę i też szybko się denerwuje i wszyscy mówią, że to w tatę, bo mąż rzeczywiście ma bardzo "nerwowy" charakter. Martwi mnie najbardziej to częste uderzanie główką i bicie, bo czytałam, że to może być oznaką autyzmu. Marudzenie i częste zdenerwowanie małej tłumaczę ząbkowaniem, ale może to też coś jest nie tam. Bardzo proszę o odpowiedź.

Z góry dziekuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa
16 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Z Pani opisu nie wynika, aby córeczka przejawiała jakieś nieprawidłowości w rozwoju. Nie piszę Pani co prawda czy niepokojące Panią uderzanie głową trwa długo, czy córce zdarzyło się zranić w takiej sytuacji? Jeśli nie, to jest to raczej zwykła ciekawość w odkrywaniu świata i swoich możliwości. Podobnie jak kręcenie się w kółko i ruszanie w rytm muzyki. To zupełnie naturalne dla dzieci w tym wieku.

Jeśli zaś chodzi o to, że córeczka denerwuje się gdy czegoś nie dostanie lub jej się coś nie podoba, to wygląda to na problem o podłożu wychowawczym. Nie opisuje Pani swoich reakcji na takie zachowanie córki, ale być może nauczyła się ona, że potrafi płaczem i krzykiem osiągnąć swój cel, więc często stosuje ten sposób. Ważne jest zatem aby być konsekwentnym  w postępowaniu z dzieckiem i nie zmieniać swojego zdania w zależności od jego reakcji. Warto również chwalić dziecko za dobre zachowania.

Pozdrawiam.

 

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Zachęcam do konsultacji neurologicznej oraz poszukania specjalisty od integracji sensorycznej bo być może tutaj jest problem. Terapia SI jest bardzo przyjemna i lubiana przez dzieci i wpływa na odczuwanie bodźców z otoczenia, które to mają wpływ na zachowanie.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty