Czy to może być autyzm?

Witam serdecznie.

Mam córeczkę, która niedawno skończyła roczek. Jest z reguły towarzyska i często się uśmiechnięta. Bardzo lubi się przytulać, często chce na ręce. Mówi mama, tata, baba, itp. Martwią mnie jednak pewne jej zachowania. Córeczka lubi się bujać i jak tylko usłyszy jakąkolwiek muzykę od razu tańczy. Czasemi lubi położyć się na podłogę i wtegy wygina się w różne strony, mówimy wtedy, że zachowuje się jak kotek. Czasem zaczyna kręcic się wokół aż zakręci jej się w głowie. Poza tym jak np. siedzi i poczuje, że czegoś dotyka z tyłu głową np. ścianę czy tył kanapy to zaczyna specjalnie uderzać. Do tego często się denerwuje jak coś np. chce i tego nie dostanie i wówczas pręży się, wygina, oczywiście płacze i albo uderza głową np. w podłogę, albo kogoś bije tego kto jest pod ręką. Pamietam, że od zawsze była nerwowa, jak np. mając ok. 6-7 miesięcy jakaś zabawka jej nie podpasowała, to od razu nią rzucała. Dodam, że mam już starszą córkę i też szybko się denerwuje i wszyscy mówią, że to w tatę, bo mąż rzeczywiście ma bardzo "nerwowy" charakter. Martwi mnie najbardziej to częste uderzanie główką i bicie, bo czytałam, że to może być oznaką autyzmu. Marudzenie i częste zdenerwowanie małej tłumaczę ząbkowaniem, ale może to też coś jest nie tam. Bardzo proszę o odpowiedź.

Z góry dziekuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Z Pani opisu nie wynika, aby córeczka przejawiała jakieś nieprawidłowości w rozwoju. Nie piszę Pani co prawda czy niepokojące Panią uderzanie głową trwa długo, czy córce zdarzyło się zranić w takiej sytuacji? Jeśli nie, to jest to raczej zwykła ciekawość w odkrywaniu świata i swoich możliwości. Podobnie jak kręcenie się w kółko i ruszanie w rytm muzyki. To zupełnie naturalne dla dzieci w tym wieku.

Jeśli zaś chodzi o to, że córeczka denerwuje się gdy czegoś nie dostanie lub jej się coś nie podoba, to wygląda to na problem o podłożu wychowawczym. Nie opisuje Pani swoich reakcji na takie zachowanie córki, ale być może nauczyła się ona, że potrafi płaczem i krzykiem osiągnąć swój cel, więc często stosuje ten sposób. Ważne jest zatem aby być konsekwentnym  w postępowaniu z dzieckiem i nie zmieniać swojego zdania w zależności od jego reakcji. Warto również chwalić dziecko za dobre zachowania.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachęcam do konsultacji neurologicznej oraz poszukania specjalisty od integracji sensorycznej bo być może tutaj jest problem. Terapia SI jest bardzo przyjemna i lubiana przez dzieci i wpływa na odczuwanie bodźców z otoczenia, które to mają wpływ na zachowanie.
Pozdrawiam AM