Czy siostrzeniec jest chory na autyzm?

Mam pytanie dotyczące mojego siostrzeńca. Mały ma 2 latka i 8 miesięcy, i jak dla mnie to on dziwnie się zachowuje. Mały mówi kilka słów "mama", "tata", "dziadzio". Siostra tłumaczy sobie to tym, że dziecko jest dwujęzyczne, bo mieszkamy w Stanach i dlatego mały nie mówi, ale w domu mówimy tylko po polsku. Oprócz tego odkąd pamiętam, czyli mniej więcej już jak mały miał 8 miesięcy, wszystkim lubi kręcić, lubił i dalej lubi. Lubi też chodzić dookoła stołu, tak może 10 kółek zrobi, a także koło auta czy innych rzeczy. Dziwi mnie też jego inne zachowanie, a mianowicie o wszystko się ociera, w lecie chodził koło płotu i tak dziwnie się ocierał, ociera się o wszystkie kwiatki w domu, a w sklepie siostra mówi, że chodzi tylko przy regałach i ociera się o nie.

Nienawidzi obcinania paznokci i włosów, ale za to uwielbia się przytulać. Zauważyłam też, że ma słaby kontakt wzrokowy, tak jakby się cały czas wstydził wszystkich. Jak czegoś chce i nie dostanie, to rzuca się na podłogę i bije głową w podłogę. Ale za to jak idzie spać, to potrafi sam leżeć i dopóki się do niego nie pójdzie, to tak będzie leżał. Jest maniakiem oglądania tv, ma swoją ulubioną bajkę i mógłby ją oglądać 24 h na dobę. Siostra nie widzi żadnego problemu, czy ona ma rację, czy powinnam jej powiedzieć, że to może być autyzm?

Dziękuję bardzo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Niestety diagnoza autyzmu nie jest tak oczywista i prosta jakby mogło się  wydawać. Wymaga uwagi i obserwacji dziecka ponieważ niektóre zachowania malucha mogą być wynikiem fazy rozwojowej, w której maluch właśnie się  znalazł:) lub np. niezdiagnozowaną wadą słuchu lub wzroku, która sprawia dziwne zachowanie dziecka.

Zachęcam do nakłonienia siostry do kontrolnej wizyty u psychologa dziecięcego i logopedy :) pod jakimś pozorem, skoro trudno rozmawiać Wam wprost o zachowaniu i umiejętnościach dziecka.

Pozdrawiam

0

Witam. Już 2 letnie dziecko powinno wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania nawet, jeśli jest dzieckiem dwujęzycznym (wtedy w obydwu językach łącznie powinno to być około 300 słów). Pana Siostrzeniec mówi pojedyncze słowa. Potrzebę kręcenia się i kręcenia innymi przedmiotami, ocierania się i nieustannego przytulania się, zaś niechęć do obcinania włosów i paznokci można tłumaczyć zaburzeniami SI (przetwarzania sensorycznego), które chłopiec prawdopodobnie posiada (dzieci z autyzmem często prezentują zaburzenia przetwarzania sensorycznego). Sugerowałabym konsultację u neurologopedy, terapeuty SI, a także w placówce diagnozującej dzieci z autyzmem.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Z listu wynika, że dziecko ma zaburzony rozwój mowy i nie ma to nic wspólnego z deujęzycznością. Wszelkiego rodzaju ocieranie się, nie lubienie obcinania, czesania, zachowania agresywne zapewne spowodowane są zaburzeniami integracji sensorycznej. Wizyta u psychologa i logopedy raczej jest konieczna jednak trzeba przekonać ku temu rodziców bo oni decydują.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Agresywny brat chory na autyzm

Witam! mam brata chorego na autyzm. Mamy z nim bardzo duzo problemów, ma 23 lata i stał sie bardzo agresywny. Niby przyjmuje leki ale problem tkwi w mamie ktora zamiast chronic nas, wmawia ze naruszamy jego przestrzen stad jest agresywny. gdzie szukac pomocy, profesjonalnej pomocy bo taka byle jaka z przepisaniem za przeproszeniem gównianych leków jest na pęczki. Pozdrawiam i czekam na odp
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam. Rozumiem, że brat bierze leki, zastanawiam się czy uczęszcza na terapię? W Polsce stosuję się wiele metod leczenia autyzmu, są stowarzyszania oraz fundacje pomagające osobą chorym oraz ich rodziną. Być może warto poszukać takiej w Pani okolicy i zgłoszenia się na konsultacje? Pozdrawiam

0

Myślę, że warto poszukać wsparcia w miejscach, które zajmują się leczeniem dorosłych osób z autyzmem. Mogą to być specjalistyczne ośrodki lub fundacje. One też dysponują spisem lekarzy zajmujących się tym zaburzeniem i znających się na nim dobrze. Być może potrzeba będzie zmiana leków. Proszę też szczerze porozmawiać z mamą, co prawda brat jest chory, ale to nie oznacza że macie Państwo tolerować jego agresywne zachowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Ciężki temat. Dorośli niestety maja mało możliwości terapii. Głównie warsztaty terapi zajeciowej. Dobrze byłoby aby brat odbył jakiś trening zastępowania agresji. Wyuczył się jak agresje skierować na takie tory by nikogo nie krzywdzić ale tez nie krzywdzić siebie. Może czasowo jakiś terapeuta popracowały z nim w warunkach domowych? Leki może warto omówić z lekarzem i być może zmienić.
Pozdrawiam AM

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Leczenie dorosłych chorych na autyzm

Jak wygląda leczenie dorosłych osób z autyzmem w takich ośrodkach jak WTZ- Warsztaty Terapii Zajęciowej? Jak można takie osoby leczyć z wykorzystaniem różnych czynności manualnych? Czy taka forma leczenia jest efektywna? Mam jeszcze jedno pytanie: czy dorosłe osoby dotknięte autyzmem oprócz niepełnosprawności intelektualnej w postaci autyzmu, mają jeszcze jakieś inne niepełnosprawności intelektualne? Chodzi mi o to, czy dorosły autystyk może mieć lekki, umiarkowany, głęboki lub znaczny stopień niepełnosprawności intelektualnej. Czy takie połączenia występują?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Zajęcia prowadzone w WTZ mają za zadanie uczyć nowych umiejętności, sposobów konstruktywnego spędzania wolnego czasu, usprawniania. Niektóre z zajęć służą do przygotowania do zawodu. Istotne w tego typu terapii jest kształtowanie umiejętności społecznych, które są niezwykle przydatne w codziennym życiu.

U dzieci i osób dorosłych dotkniętych autyzmem mogą występować również inne niepełnosprawności: deficyty uwagi, niepełnosprawność intelektualna (w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym), zaburzenia językowe oraz zaburzenia integracji sensorycznej.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty