Czy mój syn cierpi na autyzm?

Jestem mamą 3,5-letniego chłopca i bardzo niepokoi mnie jego zachowanie. Sytuacje jakie opisze pojawiają się skokowo, a zauważyliśmy je, gdy nasz syn miał 2 latka. Obecnie syn chodzi do przedszkola i niestety jego zachowanie zaczęło niepokoić wychowawczynie w przedszkolu. Olivier ma straszne napady złości i agresji, potrafi wtedy krzyczeć, bić i pluć, przy czym nie da rady go uspokoić w czasie krótszym niż 30 min. Często gdy chce nawiązać z jakim dzieckiem kontakt popycha je lub sypnie piaskiem, ale nie ma odwagi, żeby podejść i zapytać. W niezbyt dużym gronie - max 3 - dzieci, które zna, potrafi się zachować poprawnie. Każda nagła zmiana w przebiegu dnia powoduje u niego pogorszenie nastroju. Zaczął też mówić w trzeciej osobie, np. Olik kocha mamę. Trzeba przy tym dodać, że mówi bardzo poprawnie, choć nie jest typem gaduły. Preferuje spokojne zabawy we dwoje lub szaleństwa, przez których nie można go czasem zastopować. Ostatnio zauważyłam też, że podczas napadu jego złości, gdy już z niemocy rozpłakałam się, on się po prostu roześmiał. Taka sytuacja pojawia się po około półrocznej przerwie napadów agresji.

Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam;)

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć czy dziecko ma autyzm. Maluch zapewne jest od niedawna w przedszkolu i nie radzi sobie z okazywaniem emocji - trzeba go tego nauczyć. Zachęcam do spotkania się z psychologiem dziecięcym i porozmawiać o zachowaniach malucha, okolicznościach, w których się  pojawiają, jak reagują dorośli itp. oraz poprosić o diagnozę dziecka, co niewątpliwie rozwieje wątpliwości. Być może okaże się, że wskazane będzie wprowadzenie pewnych zmian w nawykach rodziny oraz reagowaniu na zachowanie dziecka, a niepokojące symptomy uda się wygasić;)

Pozdrawiam

Witam. Jeśli jest Pani zaniepokojona zachowaniem Synka, to może warto skonsultować go w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu? Napady złości i agresji, niechęć do zmian, "dzika" zabawa mogą też wynikać z zaburzeń przetwarzania sensorycznego, dlatego sugeruję spotkanie z terapeutą SI (czyli terapeutą zaburzeń przetwarzania sensorycznego).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko ma prawo się złościć jednak w odpowiedni sposób i nie krzywdząc siebie i innych. Trzeba go tego nauczyć. Poza tym koniecznie zaobserwować w jakich okolicznościach występują te ataki, co dzieje się przed, w stosunku do kogo, co następuje po, jaką uwagę dziecko dostaje, jak reagują osoby dorosłe. Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc. Wizyta u neurologa oraz psychologa dziecięcego nie zaszkodzi.
Pozdrawiam