Witam,
Prawdopodobnie nawyk gryzienia/wkładania do ust różnych przedmiotów mógł powstać w okresie ząbkowania. Ssanie zarówno smoczka jak i innych przedmiotów kojarzy się dziecku z bliskością matki i pozwala się uspokoić i poradzić sobie z powstającym napięciem. Choć przyczyny niemowlęcych napięć ustały został utrwalony nawyk.
Jednym ze sposobów oduczenia dziecka tego zachowania może być skropienie rękawów, kołnierzyka, paska judo olejkiem eterycznym np olbasem, bądź substancją, która jest nieszkodliwa dla zdrowia, bezzapachowa lecz gorzka w smaku. Zachowanie + niemiłe doświadczenie = zaniechanie dotychczasowego zachowania.
Pozdrawiam
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl
Nawykowe gryzienie części garderoby lub ciała pojawia się czasami u dzieci przedszkolnych jako sposób na radzenie sobie z napięciem, niepokojem czy lękiem. W przypadku leżakowania- być może wynika to także z nudów i potrzeby stymulacji, bo dziecko w ty wieku nie zawsze nadal potrzebuje snu dziennego. Być może także syn ma wysoką potrzebę stymulacji i niedomiar bodźców powoduje u niego czynności nawykowe związane ze stymulacją (bardzo wrażliwego) obszaru ust i buzi.
Warto dodatkowo porozmawiać z przedszkolankami, by zwróciły uwagę, w jakich sytuacjach nasila się gryzienie ubrania, a w jakich wygasza. Warto także przyjrzeć się temu w domu.To pomoże także znaleźć odpowiedź na pytanie, co jest przyczyną podobnych zachowań.
Warto dużo z synkiem rozmawiać, dopytywać o przyczyny nieakceptowanego zachowania, sytuacje, w których ono się pojawia. Tłumaczenie nieadekwatności tego zachowania i jego konsekwencji (np nieprzyjemnie mokry rękaw), a także proponowanie innych form rozładowywania napięcia emocjonalnego (akceptowanych przez Panią i instytucje, w których synek przebywa- np piłeczki do gniecenia, mała zabawka w rączkach itp)
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy gryzienie przedmiotów u 19-miesięcznego dziecka może oznaczać autyzm? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Gryzienie przez 2,5-letnie dziecko – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Przygryzanie wargi u 4-latka – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Gryzienie innych dzieci przez dwuipółlatka – odpowiada Mgr Dawid Karol Kołodziej
- Gryzienie wszystkiego przez 14-miesięczne dziecko – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Jak oduczyć się nawyku gryzienia? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zaciskanie warg i gryzienie przedmiotów przez 22-miesięczne dziecko – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy moje dziecko zachowuje się normalnie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dlaczego dziecko gryzie przybory szkolne? – odpowiada Mgr Monika Wysota
- Jak przekonać 3-letnie dziecko do spania w przedszkolu? – odpowiada Mgr Joanna Pacuła-Kargol