Czy gryzienie przedmiotów u 19-miesięcznego dziecka może oznaczać autyzm?

Moj syn 19 miesiecy zaczal chodzic do przedszkola . Problem jest w tym ze wszystko bierze do buzi i gryzie. Zdarzylo sie raz ze gryzl krzeselko.Wie ze nie wolno Ale jak juz znajdzie cos ciekawego przewaznie male przedmioty to rozejrzy sie czy nikt nie patrzy i w nogi. Ucieka w jakis kont zeby nikt nie widzial i gryzie . Dziecko mowi tylko po swojemu. Mam umowiona wizyte u logopedy. Przedszkolanka zasugerowala ze to moze byc autyzm . W domu nic nie gryzie i sporadycznie wezmie cos do buzi .

Jeśli sytuacja ma miejsce tylko w przedszkolu może być reakcja adaptacyjna związaną ze stresem i orientacją w nowym miejscu (forma samouspokojenia wyniesiona z wcześniejszych etapów rozwoju). Szczególnie, że obiektywnie synek jest jeszcze mały i podobne zmiany są dla niego sporym wyzwaniem. Skonsultowanie się jednak z logopedą, a w razie potrzeby także psychologiem dziecięcym, jest dobrym pomysłem. Specjalista zdiagnozuje ogólny rozwój synka i potencjalne potrzeby jego wspierania lub rehabilitacji.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Gryzienie nie jest wpisane w obraz autyzmu ale może mu towarzyszyć. Sugerowałabym oprócz logopedy wizytę u psychologa i terapeuty integracji sensorycznej bo być może tu tkwi problem. Z drugiej strony jeśli w domu nie gryzie w ogóle, a tylko w środowisku przedszkolnym tak, to trzeba też popatrzeć na to i zadać pytanie dlaczego tylko tam? Czy lubi przedszkole, czy dobrze tam się czuje, czy ma przyjaciół, jak jest traktowane dziecko przez towieśników, itd.
Jednak wizyty u specjalistów to podstawa.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu