Czy moja córka rozwija się w prawidłowy sposób?

Witam, jestem mamą 3letniej Julii. Od września poszła do przedszkola. Zaczęła późno mówić teraz już mówi pełnymi zdaniami. Potrafi nazywać kolory, kształt, zwierzątka. Zaczyna śpiewać piosenki. Martwi mnie to, iż często jest w swoim świecie tzn opowiada bajki, które czytała. Nie zawsze reaguje na zadane pytanie. Dopiero jak powiem Julia odpowiedź odpowiada. Wprzedszkolu nie bawi się z dziećmi tylko sama. To mnie dziwi bo ona lubi dzieci i jak idziemy do znajomych to biegnie się bawić z nimi. Pani twierdzi, że odstaje od grupy. W domu bawi się w sprawdzanie listy obecności, czytanie książek. Ale zawsze przychodzi i mówi zapraszam do zabawy, pobaw się że mną. Martwi mnie to że ciągle opowiada o bajkach. Dodam że mam umówiona wizytę w poradni ale dopiero na styczeń. Nie wiem co moge zrobić aby nauczy ja skupiać uwagę. Ostatnio zaczęła malować kredkami.

Witam Panią,
Trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę dziecku
na podstawie krótkiego opisu, nie widząc dziecka.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Zmiany które następują w rozwoju innych dzieci,
nie muszą być tożsame z postępami Pani córeczki..
Proszę pamiętać, że córka ma dopiero trzy lata,
dopiero poznaje świat, a jej rozwój poznawczy zależy
od tego, co Pani jej przekazuje.
Koncentrację i mowę dziecka w tym wieku rozwijamy poprzez
rozmowę z dzieckiem oraz przez wspólną zabawę,
np. oglądanie książeczek, układanie klocków, śpiewanie piosenek itd.
Proszę czytać dziecku, opowiadać, nazywać przedmioty w otoczeniu,
opowiadać i pokazywać co do czego służy,
rysować z dzieckiem,
malować rączkami, bawić się plasteliną, wodą, piaskiem…
Proszę też pozwolić córce, by sama coś tworzyła,
według własnego pomysłu.
Proszę zachęcać dziecko do aktywności i chwalić
za każde nowe słowo i za każde, nawet najmniejsze osiągnięcia.
Z Pani opisu wynika, że dziecko rozwija się prawidłowo,
Dobre rady na portalu raczej nie wystarczą,
nie można też stwierdzić nic pewnego.
Jeżeli zauważa Pani cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
udać się razem z dzieckiem do lekarza pediatry
lub do psychologa dziecięcego,
np. w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl