Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opóźniony rozwój mowy u 3-letniego dziecka

Witam,problem dotyczy opóźnionej mowy mojego syna.Ma 3lata i 2mce i bardzo skąpy zasób słów.Ostatnio kilka doszło ,ale to wydaje mi sie wraz za mało jak na jego wiek.Jest ruchliwy i chwilami nerwus straszny,Łatwiej mu przychodzi powtarzanie wyrazów niz słowa powiedziane od siebie.Jak moge z nim pracowac by pomoc ?Cwiczymy dmuchanie i nazwy przedmiotów,dzwiekonasladowcze,ale raczej przedmioty pokazuje niz wymawia.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie u logopedy, tym krócej terapia będzie trwać. Dlatego też nie warto z tym zwlekać, kiedy tylko zauważymy problemy z mówieniem u naszego dziecka, powinniśmy udać się do specjalisty. O tym, jak pomóc dziecku w prawidłwym mówieniu opowiada aktorka i logopeda Anna Powierza.

Proponuję np. czytać bajeczki z dzieckiem przed zaśnięciem. W przypadku wątpliwości, co do prawidłości rozwoju dziecka zalecam konsultację z psychologiem dziecięcym.

Psycholog posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe.
0

Witam,
proszę udać się do psychologa dziecięcego, który oceni rozwój zdolności komunikacyjnych u dziecka i ewentualnie doradzi odpowiednie oddziaływania lub też terapię logopedyczną. Trudno jest powiedzieć, co zrobić by pracować z dzieckiem, ponieważ najpierw konieczna jest diagnoza. Na pewno należy dużo rozmawiać z dzieckiem, nie "zgadywać" co ma na myśli, pozwolić mu powiedzieć, nawet jeżeli to dużej trwa. Można czytać wspólnie książeczki, pokazywać i prosić o powiedzenie co jest na rysunku, jakiego to jest koloru itp. Ważny jest też kontakt z rówieśnikami.
Najlepiej jednak udać się do specjalisty, który ułoży odpowiedni program oddziaływań, gdy będzie taka potrzeba. Może Pani również zapytać ewentualnie o występowanie zaburzeń integracji sensorycznej, które również mogą wiązać się z opóźniona mową.

Pozdrawiam
http://www.centrum-sensis.pl

0

Witam. 2 letnie dziecko (jak podają źródła naukowe) powinno już wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Pani Syn skończył 3 lata i mówi bardzo mało słów. Mówi zdecydowanie za mało, ma opóźniony rozwój mowy. Proszę niezwłocznie udać się do logopedy specjalizującego się w terapii małych dzieci. Nie tylko zbada on rozwój mowy, sprawność artykulatorów, warunki anatomiczne jamy ustnej, ale też określi, czy w prawidłowy sposób przebiega rozwój poznawczy dziecka.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy