Jak ocenić moje wyniki analizy krwi?

Witam mam 31 lat, ogólne samopoczucie dobre, nie mam uczucia zmęczenia ani senności. Ale od paru miesięcy mam nawracający ból w prawej, przedniej stronie szyi który zaczyna się pod żuchwą z biegiem czasu wędruje niżej w okolice tarczycy i krtani. Czasami są to kłucia, czasami skurcze. Trwają około miesiąc i za miesiąc do dwóch wracają. Miewam też bóle języka-cierpnięcia. Miałam robione USG szyi i jej narządów. Tarczyca w normie bez guzów, ślinianki prawidłowe. Drobne odczynowe obustronnie w reg II-III. Wykonałam bad. krwi w lipcu: WBC 6.98, RBC 4.22. w pozostałej morfologii podwyższona liczba limfocytów (od 2018 robione regularnie badanie raz w roku i zawsze powyżej normy) 53-55%, obniżone neutrofile 36,4% i eozynofile 0,9%. CRP podwyższone 5,81 i OB 13. Badania powtórzone wczoraj (niestety bez podziału granulocytów) ogólny wynik obniżony GRA% 40.4. CRP nieobecne, OB 12. Limfocyty dalej podwyższone. TSH w normie, próby wątrobowe i amylaza także, brak helicobacter i boleriozy. Z witamin obniżona B12-148 PG/mL. Byłam u dentysty zęby zdrowe. Laryngolog oglądając język stwierdził refluks na który stosuję tabletki. Reszta w normie. Co jeszczę mogę diagnozować. O czym mówią wyniki z krwi?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badania krwi. Ukazują one aktualny stan organizmu oraz czy toczą się procesy zapalne.

Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że w organizmie toczy się lekki stan zapalny z infekcją wirusową. Świadczyć o tym może podwyższona liczba limfocytów, a obniżona neutrocytów. OB, jako wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, nie ulega spadkowi. Przypuszczać można, że odporność organizmu znacznie się obniżyła.

Dodatkowo obniżony poziom witaminy B12 może świadczyć o niedoborze żelaza, rozwijającej się niedokrwistości, czy chorobach autoimmunologicznych. Niedobór tej witaminy wskazuje takie objawy, o których Pani wspomniała, czyli uczucie pieczenia i drętwienia języka, a także zaburzenia czucia skórnego. To częsta przypadłość, którą można leczyć poprzez odpowiednią suplementację witaminy B12 oraz dostarczanie jej wraz z prawidłową dietą.

Zalecamy wizytę kontrolną u lekarza rodzinnego, który zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki oraz właściwej farmakoterapii, aby poprawić Pani komfort życia oraz zwiększyć odporność.

Pomocne tu będą takie badania jak: oznaczenie poziomu retikulocytów, żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego oraz prokalcytoniny w surowicy krwi. Dodatkowo można wykonać badanie USG jamy brzusznej.

Podobne zagadnienia zostały poruszone w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/granulocyty

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-b12

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wysokiego-ob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.