Czy leczenie sterydowe ma wpływ na morfologię krwi?

Dzień dobry, czy zastrzyk sterydowy ma wpływ na morfologię? Po 3 tygodniach od zastrzyku zrobiłam badanie i wyniki nie są zbyt dobre: OB - 21, Crp - 5,2, podwyższone PCT, obniżone MCHC. Pozostałe składniki morfologii też nie są zbyt dobre. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 65 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za zadane pytanie. Pani wątpliwości są jak najbardziej zasadne. Zastrzyki sterydowe mogą wpływać na wyniki badań krwi, w tym morfologię, ponieważ sterydy wpływają na wiele procesów w organizmie, w tym na reakcje zapalne i układ odpornościowy. Stosowanie sterydów może prowadzić do zmian w poziomach niektórych markerów zapalnych jak OB (odczyn Biernackiego - https://portal.abczdrowie.pl/ob-odczyn-biernackiego ) i CRP (białko C-reaktywne - https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-crp-diagnostyka-choroby ), które w Pani przypadku są podwyższone. To może wskazywać na obecność stanu zapalnego (mimo że sterydy zazwyczaj są stosowane właśnie do jego tłumienia).

Podwyższone PCT (prokalcytonina - https://portal.abczdrowie.pl/prokalcytonina ) także może być wynikiem reakcji organizmu na różnego rodzaju stany zapalne. Z kolei obniżone MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w czerwonych krwinkach - https://portal.abczdrowie.pl/mchc ) może wskazywać na problemy związane z hemoglobina, choć nie musi to być bezpośrednio związane ze sterydami i może sygnalizować inne kwestie, takie jak niedobory żelaza lub inne formy anemii.

Stosowanie sterydów może również wpłynąć na poziomy leukocytów (białych krwinek) i erytrocytów (czerwonych krwinek), co z kolei może wpływać na inne parametry morfologiczne krwi. Dlatego ważne jest, by omówiła Pani te wyniki z lekarzem, który zna kontekst medyczny i historię Pani leczenia.

Jeśli wyniki są niepokojące, lekarz może zasugerować dodatkowe badania, aby zrozumieć przyczyny tych zmian, lub dostosować leczenie, jeżeli to konieczne. Jest też możliwe, że lekarz zaleci powtórzenie badań po pewnym czasie, aby zobaczyć, jak wyniki będą się zmieniać w odpowiedzi na leczenie lub po jego zakończeniu.

Podsumowując, Pani obecne wyniki mogą odzwierciedlać wpływ sterydów, ale również inne czynniki zdrowotne mogą mieć na nie wpływ. Dlatego kluczowe jest ścisłe monitorowanie stanu zdrowia pod kierunkiem lekarza.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wiele zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.